72. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) COVID-19 önlemleri gölgesinde bugün başladı. 

Müzikal tiyatroda "Göç Yolunda Düşler" öyküsü Müzikal tiyatroda "Göç Yolunda Düşler" öyküsü

Festivalin açılışı, Fransız yönetmen Francois Ozon'un "Peter von Kant" filminin gösterimiyle yapıldı.

BERLİNALE'NİN SÜRESİ KISALTILDI

Berlinale'nin bu yıl yüz yüze yapılabilmesi için alınan korona tedbirleri nedeniyle festival, daha önceki yıllardan farklı olacak. Buna göre, aşı, hijyen ve sosyal mesafe gibi tedbirlerin yanı sıra festivalin süresi kısaltılarak, 10 günden altı güne indirildi. Geleneksel olarak festivalin bitiminden bir gün önceki cumartesi verilen Altın ve Gümüş Ayı ödülleri ise bu yıl 16 Şubat Çarşamba akşamı düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek. Festival kapsamında düzenlenecek bütün resepsiyon ve partiler iptal edildi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, 20 Şubat Pazar günü sona erecek Berlinale'nin son dört günü ise halk günü olacak ve korona nedeniyle daha az kapasite ile hizmet veren sinema salonlarında film gösterimleri yapılacak.

Dünyanın farklı ülkelerinden sinema sektörünü buluşturan Avrupa Film Pazarı ve Berlinale Koprodüksiyon Pazarı ile Yetenek Kampüsü (Berlinale Talents) ise sadece çevrim içi düzenlenecek.

69 ÜLKEDEN 256 FİLM

18 filmin "Altın Ayı" ödülü için yarışacağı 72. Berlinale'de 69 ülkeden 256 film gösterilecek. Festivalin ödül töreni 16 Şubat'ta yapılacak. Salgın öncesi 1 gün olan "halk günü" bu yıl 4 güne çıkartılacak ve 17-20 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

Berlinale, geçen yıl salgın sebebiyle iki bölüm şeklinde düzenlenmişti. Kışın yapılan ilk bölümde filmler sadece akreditasyonu olanlara çevrim içi olarak gösterilmiş, yazın açık hava sinemalarında ise izleyici ile buluşmuştu.