Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunda 27’inci güne girilirken, Ukraynalı güçlerin uyguladığı ve sosyal medyaya düşen işkence görüntüleri, kamuoyunda infial yarattı.

Twitter’da paylaşılan farklı videolara göre, Ukraynalı güçler bazı kadın ve erkekleri direklere ya da ağaçlara streç filmlerle bağlayarak işkence uyguluyor.

'Her İsrailliye karşı 3 Filistinli serbest bırakılacak' 'Her İsrailliye karşı 3 Filistinli serbest bırakılacak'

Görüntülerde, dondurucu soğuğa karşın belden aşağısı soyulan insanların çıplak vücutlarına defalarca kırbaçla vuruluyor.

BirGün’ün haberine göre, bazı kişilere ise şiddet, yere yatırılarak uygulanıyor. Şiddetin yalnızca kırbaçla değil, yüze ve vücudun farklı yerlerine darbe vurularak da gerçekleştirildiği görülüyor.

Bu videoların, Ukraynalı güçlerin Telegram hesaplarından alındığı belirtiliyor. İşkencelerin Ukraynalı devlet destekli Neo-Nazi taburları tarafından yapıldığı dile getiriliyor.

Ukrayna hükümetine yakın kaynaklar ise işkence uygulanan kişilerin ‘yağmacı oldukları için cezalandırıldığını’ öne sürüyor. Bir diğer iddiaya göre, kırbaçla işkence, Rus yanlılarını ‘cezalandırmak’ için yapılıyor.

ABD'Lİ KONGRE ÜYESİNDEN TEPKİ

Twitter hesabından işkence görüntüleriyle ilgili paylaşımda bulunan ABD Kongre Üyesi Marjorie Taylor Greene, hem Putin’in savaşına hem de işkenceye karşı olduğunu belirterek, “ABD, (Ukrayna Devlet Başkanı) Zelenski'den ordusunun kendi halkına işkence etmesini durdurmasını talep etmelidir” dedi.

Greene ayrıca, insanlara işkence eden ‘Nazi milislerine yardım edilmemesi gerektiğini’ kaydetti.

SAVAŞTAN KAÇAN ROMANLAR DA HEDEFTE

Yayınlanan fotoğraflarda, savaştan kaçan roman kadınların, Ukrayna askeri üniforması giymiş bir kişinin gözetiminde sarı bantlarla direklere bağlandığı ve yüzlerine yeşil boyalar sürüldüğü görüldü.

Ukraynalı Neo-Nazi militanlar ve Ukrayna devletinin resmi güvenlik güçleri, ülkenin doğusundan batısına gelen Roman sığınmacılara karşı sert davranmakla suçlandı.

El-Cezire’nin haberine göre, savaştan kaçan Romanlar, Ukraynalı yetkililer tarafından kötü muameleye maruz bırakıldı. 

Romanlar, savaştan kaçan etnik Ukraynalılara iyi davranıldığını fakat kendilerinin soğukta bekletildiğini ifade etti. 

Roman kadınların, etnik kökenleri nedeniyle hedef alındığı ve teşhir edildiği bildirildi.