Twitter Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine İran doğumlu ABD vatandaşı Omid Kordestani'yi  (Ümit Kürdistanlı) getirildi. Kordestani, Google'ın eski üst düzey yöneticisiydi.

Google'a 1999 yılında giren 53 yaşındaki Kordestani, 10 yıl bu şirkette farklı görevlerde bulundu.

Kordestani geçen yıl yeniden Google'a girip, şirketin Alphabet çatısı altında yeniden yapılandırılması sürecinde danışman olarak çalıştı.

Twitter'da yönetim kurulu başkanı olan Kordestani, Twitter hesabından "Şahane iş yapan ve dünyayı dönüştüren bir şirkette çalışmak ender bir durumdur. Böyle üç şirkette çalışma şansım oldu: Netscape, @google, @twitter" diye yazdı.

Twitter'ın baş yöneticisi Jack Dorsey de Kordestani'nin, kendisini ve diğer üst düzey yöneticileri yetiştirip şirkete üst düzey yeteneklerin kazandırılmasına yardımcı olacak "deneyimli ve başarısı ispatlanmış bir lider " olduğunu söyledi.

Dorsey'den önce Twitter'ın patronu, 1 Temmuz'a kadar beş yıl boyunca bu görevi yürüten Dick Costolo'ydu.

Time dergisi, girişimcilik yönü nedeniyle Kordestani’yi 2006 yılında, “dünyanın en etkili 100 ismi” arasında göstermişti.

Derginin tanıtım yazısında, 1963 doğumlu Kordestani’nin, Google için yaptığı projelerin önemini anlatmak için Apple’ın 1984’te ilk yaptığı bilgisayar örnek verilmişti.

Yazıda, Kordestani için “Ürün geliştirme hırsı ile Google’un arkasındaki asıl beyin” ifadeleri kullanılmıştı.