Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Türkiye'nin sınıra 15 km. mesafedeki, Zaho ilçesine bağlı Perex köyündeki bombalı saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Fuad Hüseyin, bombardımanın Türkiye tarafından yapıldığını söyledi.

Hüseyin, Türkiye'nin henüz resmi bir özürde bulunmadığını belirterek, "Türkiye istediği zaman Irak topraklarına giremez" ifadesini kullandı.

Hüseyin ayrıca, saldırıya ilişkin girişimlerde bulunduklarını kaydederek, "Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne resmi olarak şikayette bulunduk ve diplomatik yollarla elimizden geleni yapacağız" dedi.

Fuad Hüseyin, "Türkiye'nin istediği zaman Irak topraklarına giremeyeceğini" söyledi.

Hüseyin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Taraflar saldırıdan, özellikle de Türkiye ders almalı. Irak, Suriye gibi değil, Irak'ı Suriye'ye benzetmesinler ve Irak'a müdahale edilemez. Türkiye'nin bu saldırıdan sonra politikasını değiştirmesi gerekiyor. Irak, Türkiye ile diyalog yoluyla iyi ilişkiler kurmak istiyor. Ancak söz konusu ilişki, 'istedikleri zaman saldırmaları ve Irak topraklarında askeri operasyon yapıp Irak topraklarına girmeleri' şeklinde olmamalıdır."

Hüseyin ayrıca, "Irak, komşularıyla olan sorunlarını askeri yollarla çözmek istemiyor. 9 kişinin öldüğü Zaho bombardımanı sırasında, PKK'liler orada değildi ve bombardıman Türkiye tarafından yapıldı" diye konuştu.

Hüseyin, "Türkiye ortak bir komite kurmaktan bahsediyor, fakat henüz ne resmi bir özür diledi ne de bir mektup gönderdi. Türkiye, sık sık PKK'nin peşinde olduğunu ve PKK ile savaştığını söylüyor ama savaşın büyüdüğünü görüyoruz ve Türkiye’nin hedefledikleri yerlerin PKK'nin bulunduğu yerler olmadığını görüyoruz. Peki niyetleri nedir" dedi.

Eşini aldatan erkekten Apple’a dava: Mesajları neden silmediniz Eşini aldatan erkekten Apple’a dava: Mesajları neden silmediniz