Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası Kura Çekimleri Belli Oldu Avrupa Ligi ve Avrupa Kupası Kura Çekimleri Belli Oldu

Türkiye sabaha karşı Maraş'tan gelen dehşet verici haberle sarsıldı. Pazarcık ilçesinde 04.17'de 7.4 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşti.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Maraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 100'den fazla artçı depremin meydana geldiği belirtildi.

Depremin Maraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Antep, Urfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedildiği ifade edildi.

Depremin ardından AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar'dan bir açıklama geldi. 

Tatar şöyle konuştu:

* Sağlıklı bilgi vermek çok önemli. O nedenle vatandaşlarımıza resmi açıklamalar dışında itibar etmemelerini rica ediyoruz. Deprem bildiğiniz gibi 7.4 büyüklüğünde. 7 kilometre derinliğinde. Oldukça sığ bir deprem. Çok geniş bir coğrafyada hissedildi. Özellikle Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Adana, Niğde... Hasarlı, yıkılan binalar olduğu bilgisi var. Bu depremden sonra çok yıkıcı boyutta artçılar meydana geldi. Büyüklükleri 6'nın üzerine çıkmış durumda. En büyüğü 6.6. Oldukça yıkıcı bir güç.

* Malatya'dan Hatay'a kadar uzanan bir hat boyunca. Doğu Anadolu Fay zonu üzerinde bir kırılmanın gerçekleştiği görülüyor. Vatandaşlarınızın ilerleyen saatlerde artçı sarsıntıların olabileceğini düşünerek bu binalarda uzak durmaları çok büyük önem taşıyor.

KIZILAY BAŞKANI'NDAN ÇAĞRI

07.05: Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık CNN Türk canlı yayına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ulusal kan stoklarımız yeterli ancak kan ihtiyacımız olacak. Hastaneler sevklerimizi yaptık ama yaralılar artacaktır. Yurt genelinde tüm yurttaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Vatandaşlarımızın arama kurtarma yapılacak yolları ve mahalleleri lütfen açık tutsunlar. İnternet  erişimi üzerinden insanlar yakınlarına ulaşmaya çalışsınlar. Eski binalara lütfen vatandaşlarımız girmesinler. Kanver.org sitesinden kendilerine en yakın kan bağış noktalrını bulabilirler. 18-65 yaş arası herkesi kan vermeye davet ediyoruz."

Can kayıpları ve hasarlarla ilgili bölge valilerinin açıklamaları şöyle:

Malatya: Depremde şu ana kadar 46 kişi hayatını kaybetti, 420 kişi yaralandı, 140 bina yıkıldı.
Urfa: 60 bina yıkıldı. 18 kişi hayatını kaybetti, 200'den fazla kişi yaralandı.
Osmaniye: 83 bina yıkıldı, 20 kişi hayatını kaybetti. 200 kişi yaralı.
Diyarbakır:  Biri 10 katlı dokuz bina çöktü. 14 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi yaralandı.

Adıyaman'da 13 kişi yayatını kaybetti 22 kişi yaralı ve 100 bina yıkıldı.

Hatay'da 4 vefat 7 yaralı ve 200 yıkılan bina var.

Antep'te 80 kayıp 600 yaralı ve 581 yıkılan bina

 Kilis'te 8 kayıp var.