Göstericilerin karnaval kostümleriyle katıldığı protestoda, emlak lobisinin davullar ve trompetler eşliğinde şehir dışına sürülmesi çağrısı yapıldı. Gösteride temsili olarak, siyasetçiler ile emlak şirketi temsilcileri birlikte dans etti. Bu birlikteliğe Deutsche Wohnen & Co. üyeleri müdahale ederek siyasetçi ve spekülatörlerden oluşan topluluğu kovdu. Oranienplatz Meydanı’ndaki ilginç eylem, yürüyüşle devam etti. Kamulaştırma Karnavalı’na yaklaşık bin kişi katıldı.

Berlin’de ‘Kamulaştırma Karnavalı’ protestosu

‘REFERANDUMUN GEREĞİNİ YAPIN’
Eylemi gerçekleştirenlerden Sieglinde Wagner, nihai hedeflerinin ödenebilir kiralar olduğunu söyledi: “Deutsche Wohnen & Co inisiyatifindenim. Yaklaşık 1.5 sene önce referandum yaptık. Bu referandumda, 3 binden fazla konut sahibi olan büyük şirketlerin konutlarının yeniden kamu yararına kamulaştırılmasını istedik. Bu konutların çoğu zaten kamuya aitti, iki Almanya’nın birleşmesinden doğan kriz nedeniyle bu sosyal konutlar özel işletmelere satıldı. Son senelerde görüldü ki, bu şirketler konut modernizasyonu için yatırım yapmadılar fakat buna rağmen fahiş kira artışlarına gittiler. Şimdi referandumun gereğinin yapılmasını ve orta ve düşük gelirli insanların da ödenebilir kiralar karşılığında oturabilmesi için bu konutların artık kamulaştırılmasını istiyoruz.”

Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor Almanya'da son yapılan anket: Koalisyon oy kaybediyor

Berlin’de ‘Kamulaştırma Karnavalı’ protestosu

SEÇİM ÖNCESİ BASKI
Eylemciler, Berlin Senatosu’nun özelleştirilen ve fahiş kira artışlarına neden olan kamu konutlarının tekrar kamulaştırılmasını ve kiraların düşürülmesini istiyor. Berlin eyalet seçimlerinin bu ay içerisinde tekrarlanacak olması, şehri emlak spekülatörlerinden kurtarmak isteyen bu tür sivil inisiyatiflere bir fırsat sundu. Kiracı dernekleri ve benzeri sivil inisiyatifler seçimlere kadar siyasi partilere baskı uygulamak ve bir an önce sosyal konutların yeniden kamulaştırılmasını sağlamak istiyor.