Toplam 978 nüfuslu Danişmentli Köyü'nün 25 yıllık su hattı, borularda sık meydana gelen patlama ve çürümeler nedeniyle 2005 yılında değiştirilmeye başlandı. 600 metrelik bölümü yenilenen hattın 1100 metrelik kısmı ise 7 yıldır yapılmadı. Eskiyen ve patlayan borulardan suyun uzun süre boşa akması sonucu biriken kuyudaki jeneratörün elektrik faturasını da ödemeyen köylüler, su ihtiyaçlarını köye 4 kilometre uzaklıktaki kuyudan sağlamaya çalıştı. Köylüler, hergün kuyudan hortumla doldurdukları bidonları tarım araçlarıyla evlerine taşıyarak su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.

Danişmentli Köyü Muhtarı Ercan Yılmaz, susuzluk nedeniyle her gün 4 kilometre uzaklıktan evlerine su taşıdıklarını söyledi. Su olmayınca köyde hiç bir iş yapamadıklarını anlatan Yılmaz, "İbadetimizi bile yapamaz duruma geldik. Camide su yok. Caminin suyunu da imece usulü karşılıyoruz. Ramazan geliyor, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Kaymakamlığa defalarca konuyla ilgili dilekçi verdik. Ancak bir sonuç alamadık" dedi.

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, köydeki su sorununu Valiliğe aktardıklarını, önümüzdeki hafta köye 700 metre daha su borusu teslim edileceğini söyledi. Kaymakam Çay, "Köylüler, devlet-millet işbirliği ile boruları döşeyecek" diye konuştu.İÇ(EE/İD)