Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği (Dost-Der) başkanı Onur Capçı, yaz dönemi sonrası üç aylık faaliyet programını açıkladı.

Dost-Der üç aylık etkinlik programında, 12 Eylül konulu söyleşi ile ‘Türkiye ve Demokrasi Mücadelesi’ başlıklı bir panel ve Irkçılığa Karşı Festival düzenleneceği aktarıldı.

Dost-Der imzalı açıklamada; ‘göçün 60.yılını geride bıraktığımız bir süreçte göçmen emekçiler hala birçok alanda eşit haklardan mahrum bırakılmakta. Irkçı saldırılar, ayrımcılık ise dur durak bilmiyor. Sorunlarımıza birde pandeminin yarattığı tedirginlik ve salgını bahane edip karlarına kar katanların gayri insani tutumlarına tanık olduk. Savaş ve silahlanma için bir anda yüzmilyarlarca parayı ayırabilenler, emekçiler söz konusu olduğunda ekonomik zorluklar var bunun için dayatılan yaptırımların kabul görülmesini istemekteler. 38 milyon kişi toplu taşımada 9 euro’luk bileti satın almış. Ancak hükümet bundan vazgeçmekte. Biz DİDF Stuttgart olarak bulunduğumuz şehrin demokratik kurumları ve sendikalar ile birlikte toplumsal sorunların çözümü doğrultusunda birlikte hareket etmeye dikkat ediyoruz’ ifadeleri dikkat çekti.

Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

DOST-DER'İN EYLÜL, EKİM VE KASIM AYI ETKİNLİK PROGRAMI:

Dost-Der üç aylık programında Eylül ayı için; Savaşa karşı-Barış günü eylemi, Clara Zetkin Haus’da dayanışa festi ve gazeteci Osman Çutsay ile 12 Eylül konulu söyleşi var.

Ekim’de: geleneksel dayanışma kahvaltısı, Metal işçileri ve TİS'ler, kurumların ortaklaşa düzenleyeceği Irkçılığa Karşı Festival, Tiyatro Gastarbeiter Monologe yer almakta.

Kasım 2022: Kristal (Pogrom) Gecesi 1938 kurbanlarını anma, Dernek lokalinde dayanışma kahvaltısı, Nazım Hikmet üzerine söyleşi ve Can Dündar, Yusuf Karadaş ile Ali Çarman’nın katılımcı olduğu ‘Türkiye ve Demokrasi Mücadelesi’ başlıklı panel.

Ayrıca ayda iki gün çocuklar için Ressam Şükrü Kılınç tarafında resim kursu verilecektir.