İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, teknoloji blogu Shiftdelete.net'in YouTube kanalında Pazar günü yayımlanan bir videosunda akıllı telefonunda yüklü olan ‘KİM’ adlı uygulamayı tanıttı. 

Soylu'nun videoda tanıttığı uygulama, kişisel verilerin kullanımına yönelik ihlal barındırdığı iddiasıyla hukukçuların ve siyasetçilerin de tepkisine neden oldu. Videoda uygulamanın fotoğraf tarayarak biyometrik verilere eriştiği görülüyor.

"BU DEVLETİN ÇOK BÜYÜK GÜÇLERİ VAR"

İçişleri Bakanlığı'nın özel uygulamalarını da anlatan Soylu 'KİM' isimli uygulamasını gösterdi. Uygulama ile fotoğrafı çekilen kişinin bilgileri Soylu'nun telefonunun ekranına saniyeler içinde geldi. Soylu, "Bu devletin çok büyük güçleri var. Şu anda size gösterdiğim bu uygulamanın yüz binde biri" ifadesini kullandı.

Soylu, uygulama üzerinden akıllı telefonunda fotoğrafını çektiği kişinin 2 saniye gibi kısa bir sürede kimliğini tespit edebildiğini söyledi. Soylu, akıllı telefonu ile yanındaki fotoğrafını çektiği kişinin telefonunda hangi uygulamaları kullandığını gösterdi. 

Bu şu anda size gösterdiğim yüz binde biri" diyen Soylu'nun telefonundaki uygulama, kişisel verilerin işlenmesine yönelik ihlal barındırdığı iddiasıyla birçok tepkiye neden oldu.

CHP'Lİ TEKİN: YAPILAN BİR SUÇTUR

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin uygulamanın Apple marka telefon üzerinden çalıştırması nedeniyle, bunun suç olduğunu ileri sürerek, "Bunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tüm verilerini Amerika’ya açmak olduğunu biliyorsunuz değil mi?" tepki gösterdi.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş-Direktörü Veysel Ok uygulamayla ilgili, Twitter hesabından yaptığı yorumda, "Hangi yasaya göre insanların kişisel bilgileri elde edilmiş/ depolanmış? İnsanların kişisel verilerinin hukuka aykırı şekilde depolanması, elde edilmesi suç değil mi ? Hiçbir şekilde güvenli olmayan telefona app şeklinde nasıl yüklemiş ? Bu uygulama başka kaç kişide var ?" sorularını sordu.

Avukat Sevgi Erarslan, Twitter'da yaptığı paylaşımda, videoyu alıntılayarak, "Şimdi buraya uzun uzun bunun nasıl anayasaya, mevcut hükümet döneminde kabul edilen 6698 sayılı Kanun’a ve imzacısı olduğumuz yine mevcut hükümet döneminde onaylanan 108 sayılı Sözleşme’ye aykırı olduğunu anlatırdım ama ne fayda. Lüzum yok." dedi.

İLGİLİ YASALAR NELER?

Türkiye’nin kişisel verilerin korunması yönünde taraf olduğu ve imzaladığı kimi sözleşmeler ile kanunlar mevcut. Bunlardan birisi 108 Sayılı “Kişisel Verilerin Otomatik İşleme Tabi Tutulması Karşısında Bireylerin Korunması” Sözleşmesi. Sözleşme, her bir Tarafın ülkesinde, uyruğu veya ikamet yeri ne olursa olsun her gerçek kişinin temel hak ve özgürlüklerini ve özellikle kendisiyle ilgili kişisel verilerin otomatik işleme tabi tutulması karşısında özel hayata saygı hakkını güvence altına alıyor.

CHP’nin Yurt Dışı Birlikleri Örgütlenme Çalıştayı başladı CHP’nin Yurt Dışı Birlikleri Örgütlenme Çalıştayı başladı

Konuyla ilgili bir diğer kanun ise, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu”. Kanun, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenliyor.