Eşinin 'harbi' ile cinsel saldırısına uğrayan ve İstanbul Adli Tıp Kurumu 6'ncı İhtisas Dairesi'nin raporuyla bağırsaklarının delindiği belirlenen Saniye Toptaş, 4 kez büyük ameliyat geçirmiş ve hızla zayıflayarak 30 kiloya kadar düşmüştü. Geçen perşembe gecesi aniden rahatsızlanan ve yakınları tarafından Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne götürülen Saniye Toptaş, aynı gece bağırsaklarında oluşan iltihap nedeniyle ameliyata alındı. Eşinden bir süre önce boşanan bir kız çocuğu annesi Toptaş, ameliyatın ardından tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde dün öğleden sonra yaşamını yitirdi.

Saniye Toptaş'ın cenazesi, yapılan incelemenin ardından bugün öğleden sonra ailesine teslim edildi. Aile kızlarının cenazesini, Antalyalı kadınların son görevlerini yapmak için beklediği Muratpaşa Camii'ne götürdü. Buradaki cenaze törenine Kadın Dayanışma derneklerinin temsilciyeriyle CHP İl Kadın Kolları üyeleri katıldı. İkindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra erkeklerle birlikte kadınların omuzlarında cenaze aracına taşınan Toptaş'ın cenazesi, Uncalı Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan CHP Muratpaşa Belediye Meclisi üyesi avukat Figen Çalıkuşu, “Maalesef böyle hazin bir neticeyle tekrar karşı karşıyayız. Ne yazık ki devletin kadını koruyamadığına yeni bir örnek daha var önümüzde. Acı büyük. Geride küçük bir çocuğu kaldı. Bundan sonra onu hayata kazandırmak için destek olmak zorundayız. Toplumda köklü bir yapısal ve zihinsel dönüşüm olmadıkça, bu dönüşümde ısrar edilmedikçe kadının saygınlığı ve itibarı sağlanmadıkça, bunları tekrar yaşayacağız maalesef" diye konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Muratpaşa İlçesi Güvenlik Mahallesi'nde oturan 1 çocuk babası Mevlüt Ünlü, 5 yıl önce eşi Saniye Ünlü'ye ters ilişki teklif etti. Bu isteği kabul edilmeyen Mevlüt Ünlü önce eşini dövdü, ardından tecavüz etti. Bununla da yetinmeyen Mevlüt Ünlü, eşinin makatına tüfek namlusu temizlemekte kullanılan harbi soktu. Kadın bayılırken Mevlüt Ünlü kaçtı. Bir süre sonra komşuları tarafından kanlar içerisinde bulunan Ünlü aylarca komada kalırken, 30 kiloya kadar düştü. Olaydan birkaç gün sonra yakalanan Mevlüt Ünlü ise 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Genç kadın kısa süre önce de soyadını taşıdığı eşinden boşandı.