Almanya'da geçen yıl silah ihracatına kısıtlamalar getirme vaadiyle iktidara gelen trafik lambası adıyla tanımlanan SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan koalisyon hükümeti, ülke tarihinin ikinci büyük ihracat rakamlarına imza attı.

SOL PARTİ ÖNERGESİ AÇIĞA ÇIKARDI

Sol Parti Federal Milletvekili Sevim Dağdelen'in soru önergesine verilen yanıta göre, Alman hükümeti bu yıl 22 Aralık'a kadarki dönemde 8,35 milyar euroluk ihracat onayı verdi. Bu, geçen yılki 9,35 milyar euroluk rekor sonrasında ülke tarihindeki en büyük ikinci ihracat hacmi anlamına geliyor.

EN BÜYÜK PAY 2,24 MİLYAR EURO İLE UKRAYNA'NIN

Alman Ekonomi Bakanlığı verilerine göre bu yılki silah ve askeri teçhizat ihracat onaylarında en büyük payı 2,24 milyar euroyla Ukrayna aldı. Ukrayna'ya ihracat izinleri, 30 Gepard tankı, 14 PzH obüsü, 2 bin ağır top mermisi, Irıs-T hava savunma sistemleri gibi ağır silah ve donanımları da kapsıyor.

Ancak Ukrayna savaşı hesaba katılmadığında da Almanya'nın silah ve askeri teçhizat ihracatında hızlı yükselme göze çarpıyor. Ukrayna için verilen ihracat izinleri çıkarıldığında 2022'de 22 Aralık'a kadarki dönemde verilen onayların tutarı 6 milyar euroyu aşıyor. Bu rakamın yıl sonuna kadar daha da yükselebileceği belirtiliyor. Angela Merkel'in 16 yıllık iktidar döneminde 6 milyar euro sınırı sadece beş kez aşılmıştı.

Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi Berlin’e gitmek için havalanan Ryanair uçağı Hannover’e indi

DAĞDELEN: ÇATIŞMA VE ÖLÜMLERDEN KAR SAĞLIYORLAR

DW Türkçe'nin haberine göre. konuya yönelik bir soru önergesini veren Sol Parti Federal Milletvekili Dağdelen, koalisyon hükümetinin silah ihracat politikasını sert bir şekilde eleştirerek "Sosyal Demokrat Parti, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller'den oluşan kabine, tüm zamanların en yüksek ikinci ihracat rakamlarından sorumludur. Vaat ettikleri gibi silah ihracatını azaltmak yerine savaş ve kriz bölgelerine vicdansızca silah gönderiyor, çatışma ve ölümlerden kâr sağlıyorlar" ifadelerini kullandı.