WDR ve NDR medya kuruluşları, tutuklanan üst düzey yönetici Carsten L.’nin Ukrayna’yla ilgili durum değerlendirmesi raporlarını sızdırdığını gündeme getirdi. 

Almanya'da Federal Başsavcılık, BND görevlisinin 2022 yılında devlet sırlarını Rusya’ya iletmekle suçluyor. Ancak Federal Başsavcılık ve BND soruşturmanın detayları hakkında açıklama yapmadı. 

Alman yetkililer, Kremlin'in Ukrayna savaşı nedeniyle Batı ile arasındaki anlaşmazlıklar arttığı için Rusya'nın casusluk faaliyetlerinin arttığı uyarısını yapıyor. Almanya'nın iç istihbarat birimi olan Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) göre, Alman hükümeti nisan ayında "40 Rus casusu sınır dışı etti".

Teknik takip bölümü üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen BND çalışanı çarşamba günü tutuklanmıştı. Federal  Adalet Bakanı Marco Buschmann’a (FDP) göre, suçlamaların doğru olması halinde, bunun “Rus casusluğuna karşı önemli bir darbe” olacağını kaydetti. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sırasında yabancı istihbarat servislerine çifte ajan yerleştirmiş olabileceği kaydedildi. Yabancı istihbarat servislerinde görevli çalışanların bu şekilde görevlendirilebilmesi casusluğun en üst başarısı olarak kabul ediliyor.

Almanya’da Rusya adına casusluk yaptıkları suçlamasıyla çok sayıda kişi hüküm giydi. Ancak Alman istihbaratında bir çifte ajanın kimliğinin ortaya çıkarılması nadiren görülüyor.

Almanya’da İç İstihbarattan Sorumlu Federal Anayasayı Koruma Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, bu yıl ilkbaharda yaptığı açıklamada, Almanya ve müttefiklerinin konumunun Moskova’yı yakından ilgilendirdiği uyarsında bulunmuştu. 

Hamburg'da rekor düzeyde kokain ele geçirildi Hamburg'da rekor düzeyde kokain ele geçirildi