Koalisyon hükümetindeki üç parti tarafından hazırlanan ve Federal Meclis’te kabul edilen Seçim Yasası’nda reform, Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından onaylandı.

Demir Çelik işçileri yeniden sandık başına gidiyor Demir Çelik işçileri yeniden sandık başına gidiyor

Şu ana kadar geçerli yasalara göre 3 seçim bölgesinde en fazla oy alarak direkt adayları kazanan parti veya partiler yüzde 5 barajını aşamasalar bile aldıkları oy oranına göre milletvekili çıkarma hakkına sahip oldukları halde, yeni yasa tasarısında yüzde 5 barajını aşma mecburiyeti getirilerek eski yasa iptal edildi.

Hatırlanacağı üzere 26 Eylül 2021’de yapılan genel seçimlerde Sol Parti (Die Linke) yüzde 4.9 oy alarak yüzde 5 barajını aşamadığı halde 3 seçim bölgesinde (ikisi Berlin ve biri de Leipzig de) direk adayları en fazla oy aldığı için Federal Meclis’e 39 milletvekili gönderdi. İşte bu nedenle reform, Sol Parti ve Almanya genelinde sadece Bavyera’da seçimlere giren CDU'nun kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) tarafından tepkiyle karşılandı.

Sol Parti ve CSU Cumhurbaşkanı Steinmeier'i, imza atmadan önce yeni reform tasarısının anayasaya uygun olup olmadığını değerlendirmemekle suçlayarak, Federal Anayasa Mahkemesi nezdinde gereken girişimlerde bulunacaklarını açıkladılar.