Amerika Birleşik Devletleri New York Eyaleti Polis Merkezi'nden yapılan açıklamada, Rüşdi'nin Chautauqua Enstitüsü'nde vereceği konferans öncesi sahneye atlayan bir kişi tarafından saldırıya uğrayarak boynundan bıçaklandığı ifade edildi.

Yaralı halde helikopterle hastaneye kaldırılan Rüşdi'nin sağlık durumuna ilişkin bilgi verilmedi. Rüşdi ile birlikte saldırıya uğrayan bir konuşmacınınsa başından hafif yaralandığı belirtildi. 

Polis saldırganın yakalanarak göz altına alındığını duyurdu. 

Salman Rüşdi kimdir?

1947 yılında Hindistan'da doğan İngiliz yazar Salman Rüşdi 1980'lerde yazdığı "Şeytan Ayetleri" isimli kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çekmişti. Kitap, Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle birçok ülkede yasaklanmıştı.

VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda VIDEO HABER | Başlangıç'a Nazım’ın dizeleriyle veda

O dönemin İran dini lideri Ayetullah Humeyni, Rüşdi hakkında "ölüm fetvası" vermişti. İran'da Rüşdi'yi öldüren kişiye 2,8 milyon dolar ödül vaadedilmişti. 2012'de yarı resmi bir dini vakıf ödülü 3,3 milyon dolara çıkarmıştı.

İslam dünyasında tartışmalı yazarın kitapları doğduğu ülke Hindistan'da da ülkenin politikasına eleştirel yaklaşımları nedeniyle yasaklanmıştı. 

Yazdığı kitaplarla birçok ödül kazanan Rüşdi'ye 2007 yılında İngiltere Kraliyet Ailesi tarafından şövalyelik unvanı verilmiş, İran ve Pakistan bu karara tepki göstermişti.