Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Muratpaşa İlçesi'nde Çağlayangil Caddesi ile Kardeş Kentler Yolu'nu birbirine bağlayan 3 kilometrelik çift gidiş-geliş olmak üzere 4 şeritli yol, törenle açıldı. 7.5 milyon TL'ye malolan yolun açılış törenine Denktaş'ın oğlu Serdar Denktaş, hepsi Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, CHP İl Başkanı Devrim Kök, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. Tören alanına KKTC ve Türk bayrakları ile Atatürk ve Rauf Denktaş posterleri asıldı.

ANADOLU İNSANININ KIBRIS HASSASİYETİ

Törendeki konuşmasına "Sevgili kardeşlerim" diye başlayan Serdar Denktaş, babası Rauf Denktaş'ı anlattı. Antalya'da babası Rauf Denktaş'ın adını taşıyan bir yolun açılması ile hem onun adını yaşatmak hem de oracıkta bir vatan daha var diye herkese hatırlatmanın da yolunun açıldığını vurgulayan oğul Denktaş, "Evladı olarak büyük bir sorumluluğu miras olarak bize bıraktı. Bu sorumluluğu yerine getirmek için büyük uğraş vermek zorundayız. KKTC, onun kurduğu devlet mutlaka sonsuza dek yaşamalıdır, yaşatılmalıdır, güçlenmelidir. Anadolu insanının Kıbrıs hassasiyetini devam ettirmektir. Lütfen ne olursa olsun, sırtınızı 40 mil ötedeki o Yavru'ya dönmeyin, çünkü döndürmek isteyen dış güçler var. Bunu yapmayacağımızı hep birlikte kanıtlayalım" diye konuştu.

DENKTAŞ ULUSALCI VATANSEVERDİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise kendisi için çok duygulu bir gün yaşadığını belirterek, Denktaş ile özellikle son 10 yıl içinde çok özel anıları olduğunu dile getirdi. Denktaş'ı çok iyi bir eş, baba, mizah adamı, kültür adamı, devlet adamı ve diplomat olarak tanımlayan Akaydın, "Ama hepsinden de önemli olanı çok iyi bir ulusalcı vatansever" dedi.

BÜST AÇILIŞINDA GÖZLERİ DOLDU

Açılış konuşmalarının ardından Muharip Gaziler Derneği Antalya Şube Başkanı Zeynel Abidin Sezer, hem Serdar Denktaş'a hem de Mustafa Akaydın'a birer teşekkür plaketi verdi. Daha sonra yolun açılış kurdelesini protokol üyeleriyle birlikte kesen Denktaş ve Akaydın, caddenin girişine yapılan Rauf Denktaş büstünün de açılışını yaptı. Büstün açılışında gözleri dolan Serdar Denktaş, Başkan Mustafa Akaydın'a teşekkür etti.

Tören ardından aynı cadde üzerinde oluşturulan bisiklet yolunu gezen Serdar Denktaş, Akaydın'ın direksiyonuna geçtiği elektrikli makam otomobiliyle caddede tur attı.