Reuters ajansının haberine göre, Suriye'de Kürtlerin liderliğindeki SDG tarafından yapılan açıklamada, bu kararın en üst düzeyde komutanların bir araya geldiği bir olağanüstü toplantıda alındığı bildirildi.

ABD tarafından desteklenen SDG, Suriye'nin kuzeyi ile kuzeydoğusunda IŞİD'e karşı savaşın ön safında yer alıyor.

Türkiye, SDG'nin omurgasını oluşturan Halk Savunma Birlikleri'ni (YPG) ve bağlı olduğu, Suriye'nin kuzeyinde geniş bir alanı yöneten Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD), PKK'nın uzantısı olarak görüyor ve "terör örgütü" olarak nitelendiriyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) geçen haftaki Meclis Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Güney sınırlarımız boyunca, 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhasına geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç'i teröristlerden temizliyoruz. Ardından da aşama aşama diğer bölgelerde aynısını yapacağız" demiş ve eklemişti:

Kanada: Depremzedelere 'vize kolaylığı' açıklaması Kanada: Depremzedelere 'vize kolaylığı' açıklaması

"Türkiye'nin bu meşru güvenlik adımlarına bakalım kimler destek verecek, kimler köstek olmaya çalışacak, göreceğiz."

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Erdoğan Mayıs ayında Azerbaycan ziyareti dönüşünde de konuya değinmiş, gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söylemişti:

"Suriye’nin kuzeyinde malum terör örgütlerinin odaklanma noktaları var. Bu odaklanma noktaları, Suriye’nin kuzeydoğusundan kuzeybatısına kadar bütün o bölgelerde mevcut. Başta ABD olmak üzere tüm koalisyon güçleri maalesef bu terör örgütlerine ciddi manada silah, araç, gereç, mühimmat yardımı yapıyorlar ve bunu hala devam ettiriyorlar.(...) Nasıl ki Kuzey Irak’ta PKK’ya ve PKK’nın adeta yavrucuklarına karşı yaptığımız operasyonlar var, aynı durum Suriye için çok daha geçerli, çok daha önemli."

ABD VE RUSYA'DAN UYARILAR GELMİŞTİ

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine muhtemel askeri operasyonuyla ilgili olarak ABD ve Rusya'dan açıklama gelmişti.

Rusya Dişişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova geçen hafta yaptığı açıklamada, "Ankara'nın Suriye'deki mevcut zor durumu tehlikeli bir şekilde daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınmasını umduklarını" söylemişti.

Zaharova, "Suriye Arap Cumhuriyeti'nin meşru hükümetinin rızası olmadan atılacak bu tür bir adım, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün doğrudan ihlali olacak, Suriye'de gerilimin daha da artmasına yol açacaktır" demişti.

Türkiye'nin sınır güvenliği ile ilgili endişelerini anladıklarını belirten Zaharova, bu sorunun bölgeye Suriye askerlerinin konuşlandırılmasıyla çözülebileceğini de eklemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, Türkiye'nin bölgede düzenleyebileceği olası askeri harekât ile ilgili bir soruya "Suriye'nin kuzeyinde gerginliğin artması, bizim karşı olduğumuz bir şeydir. Kaygımız yeni bir harekâtın bölgesel istikrarı bozması ve kötü niyetli taraflara istikrarsızlıktan yararlanma imkanları sunmasıdır" demişti.

YPG veya SDG'nin adını vermeden bölgedeki Kürt güçlerle süren ortaklıklarına da işaret eden Blinken, "Suriye'de IŞİD'le mücadeleyi ortaklarımızla birlikte etkili şekilde sürdürüyoruz ve hiçbir şeyin IŞİD'i sıkıştırdığımız kutuda tutmaya yönelik çabalarımızı tehlikeye düşürdüğünü görmek istemiyoruz" diye konuşmuştu.