Berlin Savcılığı, 2016’da yüzlerce polis tarafından tanınmış genelevi ‘Artemis’e baskın düzenleyip arama yaptı. Berlin dışında Bavyera, Hessen ve Baden Württemberg'de de birçok yere baskın yapılarak arandı.

Savcılık baskına yönelik düzenlenen basın toplantısında, işletme sahiplerine insan ticareti, cinsel sömürü ve organize suç örgüt gibi hareket etme suçlamalarında bulundu. Ayrıca işletme sahiplerinin milyonlarca Euro’yu bulan bir vergi kaçırıldığını iddia etti. Berlin Eyalet Mahkemesi ise, 16 Kasım 2018’de Artemis işletmelerine yönelik suçlamaları yetersiz bularak müteakip iddianameyi de kabul etmedi ve dava açmayı reddetti.

Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi? Narsisizm nedir, yaş ilerledikçe geriler mi?

MAHKEME: "ARTEMİS" İŞLETME SAHİPLERİNİN KİŞİLİK HAKLARI İHLAL EDİLDİ

İşletme sahibi kardeşler Berlin Adalet Senatörlüğü'ne karşı dava açtılar. Bölge mahkemesi davayı önce reddetti, Berlin Temyiz Mahkemesi’ne açılan dava ise kabul edildi. Mahkeme, savcılığın yaptığı açıklamalarla işletmecilerin genel kişilik haklarının ihlal edildiğini belirterek kararını gerekçelendirdi. Karada 'bu resmi görev ihlali nedeniyle tazminat alma hakları vardır' denildi.

5,5 yıldan fazla süren ve 6 Mayıs 2022 tarihli bir kararda mahkeme başkanı, savcılığın davanın açılması için kullandığı ifadelerinin ‘kusurlu bir şekilde resmi göreve aykırı, ön yargılı, abartılı' olduğunu belirtti. 

100 BİN EURO TAZMİNAT KANSERLİ ÇOCUKLARA BAĞIŞLANACAK

Savcılk kararı sonucu yapılan ve Almanya geneline yayılan polis operasyonu ile kişilik haklarının zedelenmesi gerekçesi ile işletmeci kardeşler, 100 bin Euro tazminat talep etti. 100 bin Euro’luk tazminatı ise kanserli çocuklara yönelik bir hayır kuruma bağışlanmasını istedi. 

"Kamu sektörü hatalarının arkasında durmalı ve bunlardan sonuçlar çıkarmalıdır” diyen Mahkeme başkanı, davalının talep edilen tazminat miktarını kabul etmemesi durumunda mahkemenin kendi kararını vereceğini bildirdi.  Dün yapılan duruşmada ise mahkeme, Berlin eyaletini 100 bin Euro tazminat ödemeye mahkûm etti. İşletmecilerin avukatı Ben M. Irle’ye göre Berlin eyaleti, savcılığın bariz ve ciddi hatalarını uzlaşma yoluyla kabul etme fırsatını kaçırdı. Irle, müvekkilleri kardeşlerin, temyiz mahkemesinin tutarlı kararı sayesinde en azından hukukun üstünlüğüne olan güvenlerini bir nebze olsun yeniden kazanabildiklerini söyledi.