Olay, geçen 12 Ağustos'ta Eskiizmir Semti, 9781 sokak ile 3800 sokak köşesinde saat 15.15'te meydana geldi. Ehliyetsiz olan 20 yaşındaki Erhan Barlak yönetimindeki 09 YG 987 plakalı otomobil, Ünal Basmacı'nın kullandığı 35 A 1378 plakalı ekip otosuna çarptı. Devriye görevi yaparken meydana gelen kaza sonrası ekip otosundan inen polis memurları, tutanak tutmak istedi. Ceza yazılmasına engel olmak isteyen Erhan Barlak, yanındaki ağabeyi 26 yaşındaki Emrah Barlak ve Faruk Karahan ile polis memurları arasında tartışma başladı. Arbede sırasında, polis memurları biber gazı sıktıktan sonra havaya ateş etti, Erhan Barlak ve 2 kişi ise sandalyeyle üzerlerine yürüdü. Polis memuru İ.K., meslektaşına sandalyeyle saldırıldığını görünce tabancasını tekrar ateşledi. Bu sırada Emrah Barlak karnından, kardeşi Erhan Barlak ve Faruk Karahan, Seyit Ekinci ise bacaklarından yaralandı. Olay sırasında seken kurşunlarla yoldan geçen Halil Altın da hafif yaralandı. Yaralılardan Emrah Barlak kaldırıldığı hastanede öldü. Olayın ardından Cinayet Büro Amirliği tarafından gözaltına alınan polis memuru İ.K., açığa alındı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen İ.K., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

HER İKİ TARAFA DA DAVA

Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Emin Ekmekçioğlu, polis memuru İ.K. hakkında, 'kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu, Erhan Barlak'ı, Faruk Karahan'ı, Halil Altın'ı ve Seyit Ekinci'yi 'kasten yaralamak' suçlarından da toplam 25 yıl, Erhan Barlak'a ise İ.K. ile Ünal Basmacı, Zülküf Ceylan ve Halil Sarı'ya yönelik 'zincirleme kamu görevlilerine görevlerinden dolayı alenen hakaret', 'zincirleme tehdit' ve İ.K.'ya karşı ayrıca 'kişinin yerine getirdiği kamu görevleri nedeniyle yaralamaya teşebbüs' suçlarından 2 yıl 9 ay ile 9 yıl arasında ve Faruk Karhan'ın İ.K.'ya karşı, 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle basit yaralamak' suçundan 2-5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istemiyle iddianame hazırladı.

İLK DURUŞMASI YAPILDI

Bugün görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık İ.K., tutuksuz yargılanan müşteki sanıklar Faruk Karahan ve Seyit Ekinci, ölen Emrah Barlak'ın annesi Gülpaşa Barlak, babası Nusrettin Barlak ile tarafların avukatları katıldı. Duruşmayı ayrıca CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ile polis kurşunuyla yaşamını yitiren Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun da izledi.

Polis memuru İ.K., ifadesinde, "Olayın olduğu bölgede devriye görevi yapıyordum. Polis otosuyla sokaktan caddeye çıkarken, bir araç karşıdan gelip çarptı. Kaza sonrası çarpan sürücünün ehliyetinin olmadığını tespit ettim. Bunun üzerine ekipleri çağırdım. Kaza yapan ve ehliyeti olmayan Erhan Barlak'ın yerine başka bir kişinin ehliyeti uzatıldı. Kazayı yapan kişinin Erhan Barlak olduğunu söyledim. İşlem yapılacağı sırada gelen 25 kişilik grup, işlem yapılmaması için taşkınlık yapmaya başladı. Seyit Ekinci, bana dönüp, '2-3 ay sonra askere gidecek, yardımcı olsanız ne olurdu' diye benim kolumdan çekti. O anda elimdeki telsizle başına vurdum. Faruk Karahan da beni eliyle itti. Kalabalığı dağıtmak için önce biber gazı sıktım. Biber gazı işlev görmeyince de silahımı çıkartıp, doldur boşalt yaptım. Kalabalık daha da hiddetlenerek kavhehanede bulunan sandalyeleri bira ve ayran şişeleri ile boş plastik kasalarını ekiplere doğru atmaya başladı. Erhan Barlak da 'Yazın, yazmazsanız şerefsizsiniz. Burası Limontepe, burada illa kan mı dökelim, bir daha sizi Limontepe'ye sokar mıyız?' dedi. Grubun içerisinden çıkan ağabeyi Emrah Barlak da 'Oğlum bırak bu i...leri, öderiz, neyse cezasını. Hele bir görsünler bakalım neler oluyor. Sağ çıkabilecekler mi? Limontepe'yi size mezar edeceğiz. Burası kurtarılmış bölge. İlle de burada kanınızı mı dökelim? Silahı elinden alıp hepsini vuralım' diye konuştu. Bu laflardan sonra kalabalık daha da galeyana geldi. Emrah Barlak'ın elinde bıçak, Faruk'ta ise kırık şişe vardı. Bana doğru gelip saldırdılar. Korku ve panik halindeydim. Önce havaya 3 el ateş ettim. Sol kalçamda bir acı hissettim. Ben de Emrah ve Faruk'un ayaklarına birer el ateş ettim. Emrah'ın eline vurup bıçağı düşürdüm. Bu şekilde Emrah, kahvehaneye doğru kaçtı. Ardından aldığı sandalye ile bana vurmak istedi. Panikledim. Silah istem dışı olarak patladı. Emrah'ı öldürmek gibi bir kastım yoktu. Böyle bir niyetim olsa daha ilk hamlede vururdum. Emrah'ın saldırgan bir tavrı vardı."

Üzgün olduğunu söyleyen tutuklu polis memuru, "Keşke bu şekilde olmasaydı. Ben kaçan ve duran bir insana ateş etmedim. Anne ve babasının affına sığınıp, başsağlığı diliyorum. Üzüntülerimi dile getiriyorum. Herkesin empati yapmasını istiyorum. Olayı olduğu gibi anlattım. Adalete güveniyorum. Verilecek her türlü karara saygı duyuyorum" dedi.

BAŞSAĞLIĞI DİLEĞİNİ KABUL ETMEDİLER

Ölen Emrah Barlak'ın babası Nusrettin Barlak ise başsağlığı dileklerini kabul etmediğini belirtti. Baba Barlak, "Bir oğlum mezarda, biri de evde yatalak. 100 liralık hasar için bunlara değer miydi? Biz PKK'lı değiliz. Ailemizde 5 şehit var. Sanıktan ve olay yerinde bulunan polislerin hepsinden şikayetçiyim" dedi. Anne Gülpaşa Barlak da aynı yönde ifade verdi.

Duruşmada müşteki sanık olan ve hakkında 2-5 yıl hapis cezası istenen Faruk Karahan da olayın nasıl yaşandığını anlattı. Saat 11.15'te başlayan duruşmaya, mahkeme heyeti, saat 13.50'de, 25 dakika ara verdi.

Aranın ardından tekrar başlayan duruşmada, Seyit Ekinci de tanık olarak dinlendi. Tanık olarak dinlenen müşteki polis memurları Ünal Basmacı, Zülküf Ceylan ve Halil Sarı da olay yerinde çok kalabalık bir grubun olduğunu söyledi. Polis memurları kendilerinin ateş etmediğini de vurguladı. Sanık İ.K.'nın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, duruşma ertelendi.

Adliye çıkışında konuşan baba Nusrettin Barlak, "Sanık polis memuru ifadesinde 'Emrah Barlak'ın elinde bıçak, Faruk'ta ise kırık şişe vardı. Bana saldırdılar. Korku ve panik halindeydim' diyor. Oğlum Emrah'ın elinde bıçak yoktu. Sonradan nasıl geldiğini bilmediğimiz bir şekilde olay yerinde bıçak bulundu" dedi.

DURUŞMA ÖNCESİ PROTESTO

Öte yandan duruşma öncesi ölen Emrah Barlak'ın anne ve babasının da bulunduğu bir grup, ellerinde ve yakalarında öldürülenin fotoğrafları ile 'Katil polis', 'Polis şiddetine son', 'Emrah Barlak niçin öldürüldü', 'Asayiş sadece silahla sağlanmaz', 'Adalet istiyoruz' yazılı dövizler taşıdı.

Adliye önündeki eylemde konuşan baba Nusrettin Barlak, "Adalet istiyorum. Adil yargılama yapılsın" dedi.

Grup adına basın açıklamasını Mazlum-Der İzmir Şube Başkanı Julide Tunakan yaptı. Tunakan, "Emrah Barlak'ın olayı, 2007 yılında değişen Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu'nun uygulaması açısından polisin silah kullanımındaki keyfiliğinin varabileceği düzeyi göstermektedir. Polisin bu kadar kolay silah kullanması, kamuoyunu ve bizleri derin endişelere sevk etmektedir. Emrah Barlak'ın olayı, failin polis olduğu 119'uncu cinayettir. Bugün itibariyle bu sayı 125'tir. Bunlar birer sayı değil, ölen insanlardır, kardeşlerimizdir, evlatlarımızdır, aile bireylerimizdir. Elimizi vicdanımıza koyarak söylüyoruz ki bu ölümler sadece ölenlerin aileleri açısından değil, fail polisler ve aileleri açısından da birer yıkımdır. PSVK bu haliyle yürürlükte kaldığı müddetçe bu ölümlere siz de ortak olmaya devam edeceksiniz. Emrah Barlak'ın ailesi yalnız değildir. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz" dedi.


---

İ.K.: İmran Kahya