Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna ordusunun kaybettiği toprakları geri almak için başlattığı karşı saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Saldırıların Donetsk ve Zaporijya bölgelerinde yoğunlaştığını ifade eden Şoygu, "Kiev rejimi bu saldırılarda NATO uzmanları tarafından eğitilmiş personel ve Batılıların gönderdiği silahları kullanıyor. Ukrayna, taarruzlarına başladığı 4 Haziran tarihinden bu yana Rus birliklerinin mevzilerine 263 saldırı düzenledi. Birliklerimizin özverisiyle tüm saldırılar püskürtüldü ve düşman amacına ulaşamadı" dedi.

Rus Hava Kuvvetleri faaliyetlerine ilişkin bilgi veren Şoygu, "Ukrayna'daki özel askeri operasyonun başlangıcından bu yana Rus hava faaliyetlerinin yoğunluğu 2 kat arttı. Bugüne kadar AN-124 ve IL-76 uçakları 10 bin üzerinde uçuş yaptı. 300 bin personel, 2 bin 300 teçhizat ve 160 binden fazla askeri kargo taşındı" ifadelerini kullandı.

'İNGİLTERE VE ABD ÇATIŞMAYA DAHİL OLACAK'

Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi Nijerya’da okul çöktü: Can kaybı 21’e yükseldi

Ukrayna'nın saldırı planı olduğuna yönelik istihbarat bilgileri aldıklarını aktaran Sergey Şoygu, "İstihbarat bilgilerimize göre Kiev rejimi, Kırım'ın da aralarında bulunduğu Rusya Federasyonu topraklarına HIMARS ve Storm Shadow füzeleri ile saldırmayı planlıyor" diye konuştu. HIMARS füzelerinin ABD tarafından, Storm Shadows füzelerinin de İngiltere tarafından Ukrayna'ya verildiğini hatırlatan Şoygu, "Bu füzelerin özel askeri operasyon bölgesi dışında kullanılması İngiltere ve ABD'nin çatışmaya doğrudan dahil olması anlamına gelecek ve böyle bir olasılıkta Ukrayna topraklarındaki karar alma merkezlerine acil olarak saldırı yapılması gerekecektir" şeklinde konuştu.