Honduras’ın başkenti Tegusigalpa yakınlarındaki Tamara kentinde bulunan Centro Femenino de Adaptacin Social (CEFAS) adlı kadın hapishanesi kana bulandı.

Honduras Güvenlik Bakanı Yulissa Villanueva yaptığı açıklamada, çıkan isyanda 41 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Hapishanedeki isyan çıktığı iddialarının ardından olağanüstü hal ilan edilirken, bazı mahkumların yaralı olarak tahliye edildi. Katliam sırasında hapishanede yangın çıktığı görüldü.

Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti Paris'te binlerce kişi aşırı sağın yükselişini protesto etti

Saldırıda yaralanan bir mahkum, ellerinde AR-15 saldırı tüfekleri bulunan bir grup mahkumun 1 numaralı hapishane hücresine gelerek içeride bulunanların üzerine ateş açmasıyla çıktığını ifade etti.

Honduras basınında yer alan haberlerde, hayatını kaybeden mahkumlarının çoğunun cansız bedenlerinin yanmış halde bulunduğu aktarılarak, saldırganların 18 adlı çetenin mensupları oldukları iddia edildi.

Mahkum yakınları olay sonrası bilgi almak için cezaevine akın ederken, yetkililer hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Honduras’ta 2019 yılında yaşanan hapishane olaylarında 18 mahkum ölmüş, 2012’de meydana gelen hapishane yangınında ise 350’den fazla mahkum hayatını kaybetmişti.

AİLE VE YAKINLARI ENDİŞELİ

'Tutuklu aileleri derneğinin' Başkanı Delma Ordonez verdiği demeçte, cezaevinde rakip çeteler Barrio 18 ve Mara Salvatrucha (MS-13) üyeleri arasında arbede çıktığını söyledi.

Mahkumların yakınları ise sevdiklerinden bir haber alabilmek için cezaevi önünde endişeyle toplandı. Kendini Ligia Rodríguez olarak tanıtan bir kadın televizyon röportajında, "Kızımın başına gelenlerle ilgili bilgi almak istiyorum ama hala bize herhangi bir şey söylemediler" dedi.