Mehmet TANLI / Hamm

20 bine yakın Türkiye kökenlinin yaşadığı, 200 bin nüfuslu, Almanya’nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti'nin Hamm şehrinde Uluslararası Af örgütü ( Amnesty International), Mültecilere yardım derneği ( Flüchtlingshilfe Hamm e.V.) ve FUge Hamm’ın ( Das Forum für Umwelt und gerechte Entwicklung) ortaklaşa düzenlediği panelde Türkiye'deki son seçimler ve Almanya’ ya yansıması tartışıldı. Siyaset Bilimci Prof. Dr. Burak Çopur’un konuşmacı olarak katıldığı, "Christlicher Verein junger Menschen" binasında düzenlenen panel, Ilticacılara yardım derneği yöneticisi Claudia Hartig'in katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Essen Üniversitesinde görevli Türkiye Uzmanı Siyaset Bilimci Prof. Dr. Burak Çopur, konuşmasına seçimler öncesi Türkiye analizi ile başladı, Güney ve Güneydoğu'daki deprem, ülkenin çökme noktasına gelmiş ekonomik durumu, dünyadaki imajı, AKP'nin parti devleti kurması, ittifaklar ve muhalefetin 2. turdaki hatalarına değinerek başladı.

Burak Çopur; ‘AKP, seçimler öncesi önündeki tüm engelleri kaldırarak, devletin tüm imkanlarını kullanarak, rakibi Kılıçdaroğlu’na çirkin iftiralar atarak, sahte videolarla seçimi kazandı. Türkiye seçimler sonrası şimdi daha da sağa kaymıştır. Parlamentonun üçte ikisi islamcı, aşırı sağcı, milliyetçi, ırkçı bloktan miletvekillerinden oluşmuş bulunuyor. Muhalefetin bu şoktan kurtulması, toparlanması ve dersler çıkarması lazım. Kılıçdaroğlu, Ümit Özdağ’ı alarak büyük bir hata yaptı bu da CHP liderinin inandırıcılığını zedeledi’ dedi.

Almanya’dan Erdoğan’a neden çok oy  çıkıyor?

Erdoğan’ın Almanya'da çok oy almasının bir çok nedeni olduğunu söyleyen Burak Çopur, bunlardan birincisinin seçmen kitlesinin eğitim seviyesi, evde alınan dinci milliyetçi eğitim, sosyal çevre, inanç kurumları ve diğer AKP'ye yakın kurumların etkisi bir de burada dışlanmışlık hissinin, günlük yaşamdaki ayrımcılığın, ırkçılığın  bu tercihlerde önemli rol oynadığını söyledi. Ayrıca Almanya’daki seçmenlerin yüzde ellisinin seçimlere gitmediğini, gidenlerin ise yüzde 60-65 nin Erdoğan’ı seçtiğini, sokaklara çıkıp kutlama yaptığını söyledi. Bunun ABD, İngiltere, Kanada’da ise oraya göçenlerin eğitim seviyeleri, bilinçli olmaları nedeniyle tercihlerinin farklı olduğunu oralarda Erdoğan’ın sandıktan 1. olarak çıkmadığını söyledi.

İsrail'i boykot çağrısı yapan sunucuya çıkış verildi İsrail'i boykot çağrısı yapan sunucuya çıkış verildi

Prof. Dr. Burak Çopur, ’’Tüm bu eksikliklerin ortdan kalkması için çocuklara, gençlere çok küçük yaşlarda, okullardaki derslerde demokrasi bilincinin verilmesi bunun eğitim müfredatına alınması gerekiyor. Radikal grupların üzerine devlet kararlılıkla gitmeli. Alman politikacılar antidemokratik, siyasal islamcı derneklerin davetlerine icap etmemeleri, onlara forum sunmamaları lazım. Hem Erdoğan’ı eleştirip hem onun buradaki uzantılarıyla sıkı fıkı olmak hiç samimi değil. Irkçılığın geriletilmesi ve buradaki göçmenlere siyasi partiler kapılarını açıp onları siyasi katılıma kazanmalılar. İdeoloji demokrasiye üstünlük sağlamamalı, demokrasi ideolojiye yenilmemelidir’’ dedi.

Hamm’daki panel soru- cevap bölümüyle son buldu.