Kış turizmin gözde mekanlarından biri haline gelen Palandöken ve Konaklı, Ukrayna, Rus ve İran'dan sonra Polonyalı'ların da mekanı oldu. Turizm Bakanlığı'nın girişimleri sonucu 6 bin Polonyalı 22 Mart'a kadar devreler halinde tatilini Erzurum'da geçirecek. Polonya'nın çeşitli kentlerinden havalanan 467 kişilik ilk kafile bugün saat 09.15'de Erzurum'a indi. Eşyalarını alan turistleri dış hat servisinden çıkışlarında Turizm İl Müdürü Fikret Öztürk karşıladı ve kırmızı karanfil verdi.

HER PERŞEMBE GELECEKLER

Polonyalı'ların Warşova, Katowice, Poznan ve Gdansk kentlerinden her hafta Perşembe günü Erzurum'a geleceklerini belirten tur operatörü Serdar Demirkan, "Her uçak 189 kişi kapasiteli. Ortalama hedefimiz haftada 460 ila 560 turist getirmek. İlk kafile 13 Aralık'ta gelecekti fakat hava şartlarından dolayı ve karın olmaması nedeniyle ertelendi" diye konuştu.

Öte yandan ilk kafilenin gelişinde bazı sıkıntılar da yaşandı. Havalimanı'nda görevli polisler, Valiliğin izni olmadığı için basın mensuplarının kafilenin gelişinden görüntü almalarına izin vermedi. Polonya kafilesini taşıyacak otobüslerin havalimanı dış hatlar önünden yolcu almasına da izin verilmemesi yüzünden turistler zor anlar yaşadı.

Tİ(KS/COŞ)