‘Rusya’nın Fransa ve diğer ülkelerle diplomatik ilişkileri koparma ihtimalinin olup olmadığı’ sorusunu Peskov, “Evet, diplomatlarımızı sınır dışı etme uygulaması devam ederse, her gün bu tür düşmanca eylemlerle karşı karşıya kaldığımız için böyle bir potansiyel risk var. Diplomatların sınır dışı edilmesi diplomatik ilişkiler penceresini kapatan bir karardır” şeklinde yanıtladı.

Kremlin Sözcüsü Peskov ayrıca, özellikle mevcut koşullarda diplomatik ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. 

Dmitriy Peskov, Avrupa'nın reddetmesi halinde Rusya'nın gazı diğer ülkelere ihraç edeceğini belirtti.

Sputnik'in aktardığı habere göre Peskov, ‘Avrupa'nın Rus gazı tedarikini reddetmesi halinde Rusya'nın tutumunun ne olacağı’ sorusuna “On yıllardır yaptırımlar altında yaşıyoruz. Buna alışığız. Gaza gelince, onu başka ülkelere ihraç etmeye çalışacağız. Birçok ülkenin gaza ihtiyacı var” yanıtını verdi.

Peskov, Batı'nın Kiev'e sağladığı silahların Rusya'yı durduramayacağını ve Ukrayna'daki hedeflerine ulaşmasını engelleyemeyeceğini kaydetti.

“Evet, Batı ülkeleri tarafından yapılan silah tedarikinden kaynaklanan direnç ve maddi hasar var. Ancak bu silahlar operasyonumuzu durduramayacağı gibi hedeflerimize ulaşmamızı da engelleyemeyecek.”

Kremlin sözcüsü, Ukrayna'nın Kırım ve Donbass’taki her iki cumhuriyetin statüsünü tanıması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Ukrayna, Kırım ve Donbass’taki her iki cumhuriyetin statülerini kabul etmeli. Statüleri ortada. Kırım Rusya’nın bir parçası.”

Putin'den Ukrayna'ya silah tedarik eden ülkelere uyarı Putin'den Ukrayna'ya silah tedarik eden ülkelere uyarı