Fransız BFMTV kanalının haberine göre, dün sağlık durumunun değerlendirilmesi amacıyla Emniyet bünyesindeki psikiyatri kliniğine sevk edilen William M. adlı katil hakkında yeniden gözaltı kararı verildi.

Gözaltına alınan katil Fransız, yarın tahkikat hakimi karşısına çıkarılacak. Saldırganın psikiyatri kliniğine sevk edilmesi demokratik kamuoyunda yoğun tepkilere yol açmıştı.

"YABANCILARA KARŞI PATOLOJİK NEFRETİ" VARMIŞ

Fransız basınının Paris Savcılık Ofisinin açıklamasına dayandırdığı haberlerde, 69 yaşındaki saldırganın gözaltı sırasında "yabancılara karşı patolojik bir nefreti olduğunu" itiraf ettiği de yer alıyor.

Katilin gözaltında ayrıca saldırı günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris'in banliyösü Saint-Denis'ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin, silahının şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı saldırıdan vazgeçtiğini söylediği de belirtiliyor.

DAHA ÖNCE DE GÖÇMEN MERKEZİNE SALDIRMIŞ

Paris'in 10. Bölgesindeki Rue d'Enghien Sokağı'nda 23 Aralık'ta başta Kürt Kültür Merkezi olmak üzere, etrafında bulunan iş yerlerindeki kişilere silahla ateş açtığı saldırıda 3 kişi ölmüş, biri ağır 3 kişi yaralanmıştı.

Fransa'da Macron'un mağlubiyeti açıkça teyit edildi Fransa'da Macron'un mağlubiyeti açıkça teyit edildi

Fransız basınında adı "William M." olarak geçen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alınmıştı. Saldırganın Fransa'nın resmi demir yolu şirketi SNCF'ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu belirtilmişti.

Saldırganın 2016 ve 2021'de 2 kez cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, Aralık 2021'de elinde kılıçla Paris'te bir göçmen merkezine saldırdığı ve 2 kişiyi yaraladığı, bu nedenle hapse atıldığı ve bu ay hapisten çıktığı ifade edilmişti.