Ali Rıza Alkaya türkülerle sonsuzluğa uğurlandı Ali Rıza Alkaya türkülerle sonsuzluğa uğurlandı

Orhan Savaşçı uzun süredir yaşadığı İsveç'in Stockholm kentinde gerçekleşeştirilecek törenin ardından sonsuzluğa uğurlanacak.

Ayrıntı Yayınları'ndan yapılan açıklamada "Ağabeyimiz, dostumuz, yoldaşımız Orhan Savaşçı anıları ve mücadelesiyle sonsuza dek yaşayacaktır" denildi. 

Açıklamada "Mahir-Hüseyin-Ulaş'ın yoldaşı Orhan Savaşçı'yı kaybettik, üzgünüz!" başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"THKP-C MK Üyesi Orhan Savaşçı'yı kaybettik.

Ilbay Kahraman 'ın Yakın Tarih dizisi için Orhan Savaşçı ile gerçekleştirdiği nehir söyleşi "Cepheden Anılar" başlığı altında birkaç yıl önce Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlanmıştı.

Orhan Savaşçı, THKP-C Genel Komitesi'nde askerleri temsil eden bir üyeydi.

Bu kitap onun gözünden THKP-C'nin kuruluşunu, kurucularını, eylemlerini ve yaşadıklarını anlatan çok değerli bir anı kitabı olarak anısına iz bırakacaktır."

Orhan Savaşçı hakkında

Orhan Savaşçı, 1940 yılında Van'da doğdu. Savaşçı, Ankara Kurtuluş Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1958 yılında Hava Harp Okulu'na girdi. Ağustos 1960'ta Pilot Teğmen rütbesiyle mezun oldu.Savaşçı, askeri okul öğrencisiyken başladığı politik yaşamına, sonraki yıllarda kardeşi Gülten Savaşçı sayesinde tanıştığı Mahir Çayan'la birlikte askerler arasında devrimci düşünceler etrafında şekillenen bir yapı kurarak devam etti. Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü'nü kuran Savaşçı, THKP-C'nin kurulma sürecinde askerleri temsilen kurulan ilk Genel Komite içinde yer alan askeriye kökenli tek isimdi.

Orhan Savaşçı, 12 Mart Muhtırası sonrasında 16 Şubat 1972 tarihinde tutuklandı ve II. THKP-C davasında yargılandı. Önce idam, sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1979 yılında infaz yasasıyla hapisten çıktıktan sonra yurt dışına gitti.