Norveç’te Erna Solberg liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin sekiz yıllık iktidarı sona erdi. Seçimlerden galip olarak çıkan parti ise Jonas Gahr Stoere liderliğindeki İşçi Partisi oldu.

Norveç’te petrol ve küresel ısınma politikalarını etkileyecek genel seçim için halk sandığa gitti. Önceki gün yapılan genel seçimlerin galibi İşçi Partisi önderliğindeki merkez-sol ittifak oldu.

Fransa'nın en büyük işçi sendikası CGT'den grev çağrısı Fransa'nın en büyük işçi sendikası CGT'den grev çağrısı

Muhalefetteki İşçi Partisi, parlamentodaki 169 sandalyenin 48’ini kazandı, böylelikle Erna Solberg (60) liderliğindeki sekiz yıllık muhafazakâr hükümet dönemi sona erdi. 

EU Observer'daki habere göre, ülkede 3 milyon 880 bin seçmenin sandık başına gittiği dün yapılan seçimlerde sol blok, 8 yıldır iktidarda olan Başbakan Erna Solberg başkanlığındaki merkez sağ koalisyonunu yenilgiye uğrattı.

Gahr Stoere (61) liderliğindeki İşçi Partisi, 2017’deki seçim yenilgisinin ardından bu yılki seçimlerle birlikte son 30 yıldaki en büyük zaferini kazandı ve parlamentodaki en büyük parti oldu. 

NATO'NUN KURUCU ÜYESİ

NATO’nun kurucu üyesi olan Norveç, AB üyesi değil ancak ülkenin AB ile koalisyon müzakerelerinde önemli bir tartışma konusu haline gelebilecek yakın ekonomik bağları mevcut.

Gözlemcilere göre Gahr Stoere en kötü ihtimal olarak bir azınlık hükümeti kurabilir ancak 169 sandalyeli parlamentoda 48 sandalyeye sahip olan İşçi Partisi’nin kurabileceği azınlık hükümetinin çok da güçlü bir hükümet olmayacağı öngörülüyor. Parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için en az 85 sandalye gerekiyor.

SEÇİM VAADİ: ZENGİNLERİN VERGİSİ YÜKSELTİLECEK

Avrupa’nın en büyük petrol üreticilerinden biri olan ülkedeki seçimlere iklim krizi ve adaletsizlik eleştirileri damga vurdu. Gözlemciler İşçi Partisi lideri Jonas Gahr Stoere’un önünde zorlu koalisyon görüşmeleri olduğunu belirtiyor. Koalisyonun İşçi Partisi, Merkez Parti ve Sosyalist Sol olarak üç partili mi, yoksa Yeşiller ve komünist Kızıl Parti’nin de katılımıyla beş partili olarak mı kurulacağının netleşmediğini kaydetti. Merkez Parti’nin 28 sandalye ile desteğini artırdığına dikkat çekiliyor. Stoere parti üyelerine yaptığı konuşmada, “önümüzdeki günlerde, değişim isteyen tüm partilerin liderlerini davet edeceğim” dedi. Yeşiller Partisi ülkede karbon emisyonlarını azaltmak için Norveç’in en büyük ihraç ürünü olan petrol üretiminin durdurulması için kampanya yürütmüştü. 2013’ten beri iktidarda olan Muhafazakâr Parti’nin lideri olan “demir Erna” lakaplı Solberg, geçen nisan ayında doğum günü kutlamasında sosyal mesafe kurallarını çiğnediği için para cezasına çarptırılmıştı. Seçim kampanyasında “sıradan insanlara” odaklanan bir kampanya yürüten başbakan adayı aslında bir milyoner. Store, en eşitlikçi ülkelerden biri olan, ancak merkez sağ hükümet döneminde milyarder sayısının iki katından fazla arttığı zengin Norveç’te, sosyal eşitsizliklere karşı kampanya yürüttü. Stoere ayrıca seçim kampanyası boyunca, İşçi Partisi’nin kazanması durumunda, yalnızca en yüksek gelirli yüzde 20’lik kesimin ve çok zenginlerin vergilerinin yükseleceğini açıkça belirterek orta sınıf seçmenlerini kendi safında tutmayı başardı.