AVEG-KON’a bağlı Londra Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der) Ruanda'ya gönderilmek üzere "geri iade merkezi"nde bekletilen 30 mülteci ile dayanışmak için üç günlük açlık grevi başlatıyor. 

Çevreciler yolu kapattı: "Ağaç ek, fosili durdur" Çevreciler yolu kapattı: "Ağaç ek, fosili durdur"

Londra'daki mahkeme, gelecek salı günü yapılması planlanan uçuşu engellemek için insan hakları savunucularının ihtiyati tedbir başvurusu talebini reddetti.

Aktivistler, hükümet planının güvenli olmadığını savunurken, İçişleri Bakanlığı, politikanın insanları tehlikeli şekilde tekneyle yolculuk yapmaktan caydıracağını öne sürdü.

Ruanda'ya gönderilecek ilk uçakta yaklaşık 30 kişinin olması planlanıyor. İçişleri Bakanlığı, Ruanda'ya gönderilecekler listesinde yer alan 5 kişinin ise sınır dışı edilme talimatlarının iptal edilmesi nedeniyle uçakta yer almayacağını duyurdu.

İngiltere ve Ruanda, İngiltere'de yasa dışı olarak bulunan göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya göndermek için 14 Nisan'da Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya insan hakları kuruluşları tepki göstermişti.

MÜLTECİLER AÇLIK GREVİNE BAŞLIYOR

AVEG-KON’a bağlı Londra Göçmen İşçiler Kültür Derneği (Gik-Der) Ruanda'ya gönderilmek üzere "geri iade merkezi"nde bekletilen ve açlık grevi eylemi başlatan 17 mülteciyle dayanışmak için üç günlük açlık grevi başlatıyor. 

Konuya yönelik Gik-Der tarafından yapılan açıklama şöyle:

Ruanda’ya gönderilmek istenen mülteciler ile 3 günlük dayanışma açlık grevindeyiz!

Yakın bir zamanda Muhafazakar Hükümet tarafından gündeme getirilen ve yasalaşan kendi deyimleriyle “illegal yollardan ülkeye ulaşan mültecileri” Ruanda’ya gönderme planı uygulamaya konuluyor. Şu anda Gatwick havaalanına yakın “Brook House Göçmen Gönderme Merkezi’nde” tutulan ve Ruanda’ya gönderilecek ilk grupta  olan 17 mülteci bu uygulamaya karşı açlık grevinde. 

Bir göçmen örgütü olan Gik-Der olarak  Ruanda’ya gönderilmek istenen ve açlık grevi eylemi başlatan 17 göçmen ile dayanışmayı yükseltmek, insanlık onuru ve yaşam hakkını ihlal eden bu saldırıya karşı tepkimizi ortaya koymak için üç gün açlık grevine giriyoruz.

Siyasal sığınma ve mültecilik insan hakkıdır ve savunulmalıdır.

Kendi yurtlarından edilen, binlerce kilometre yolu ve bütün zorlukları aşıp güvende yaşamak üzere Britanya’ya ulaşan göçmenleri Afrika’nın Ruanda ülkesine göndermek en hafif deyimle insanlık suçudur.

Bu suça ortak olmayacağız!

Çünkü bu saldırı sadece belli bir gruba karşı değil, bütün göçmenlere karşı ırkçı bir uygulama ve bütün göçmenleri kapsayan bir saldırıdır. 

Her gün sınırlarına daha yüksek duvarlar ören, Avrupa’nın sınırlarını adeta bir kale gibi savunan ve silahlanan, göçmenleri çeşitli biçimlerde sınırlarda katleden, geri iten (push-backs) Avrupa devletleri ve Birleşik Krallığın bu uygulaması illegaldir.

Eğer bu uygulamaya bugün sessiz kalırsak, bugün Gatwick havaalanı yakınlarında tutulan 17 göçmen gönderilirse ve buna karşı etkili bir dayanışma hareketi öremezsek saldırı daha da boyutlanarak hepimizi içine alacaktır.

Mültecilerin açlık grevini “eğer yemek yemezseniz sizi daha erken göndeririz” tehdidiyle cevaplayan gerici saldırgan Johnson hükümetine karşı mültecilerin sesini her yere taşımaya, açlık grevi eylemiyle dayanışmak üzere her alanı açlık grevi alanına çevirmeye çağırıyoruz.

Bu kapsamda biz Gik-Der üyesi Türkiye, Kürdistan ve Avrupalı bir grup göçmen olarak Gik-Der lokalinde üç günlük bir açlık grevi eylemi örgütlüyoruz.

Açlık grevimizi bir basın açıklaması ile başlatacağız. Siz göçmen gruplarını, yerli antifaşist örgüt ve bireyleri, insan hakları savunucularını ve tüm basını 10 Haziran günü saat 15.00’de Gik-Der’de düzenleyeceğimiz basın açıklamamıza davet ediyoruz.