Geçen perşembe saat 05.30 sıralarında Ahmetbeyli Baradan Koyu'nda yaşanan olayda, iyi bir yaşamın hayaliyle Avrupa ülkelerine gitmek isteyen kaçakların bindiği tekne, denize açıldıktan yaklaşık 50 metre sonra aşırı yükün de etkisiyle kıyıya çarptıktan sonra sulara gömülmüştü. 46 kişinin sağ olarak kurtarılması ardından 31'i çocuk 61 kişinin de teknenin alt bölümünden cesetleri çıkartılmıştı. Facianın hemen ardından kaçmaya çalıştıkları sırada yakalanan gemi kaptanı Burhan Yılmaz ve Mustafa Mucuk, işlemlerin ardından dün sevkedildikleri adliyede tutuklandı.

KAÇAKLARIN BAVULLARI DA DELİL AMAÇLI SUDAN ÇIKARTILDI

Facia ardından jandarmanın başlattığı soruşturmanın genişletilerek devam ettiği belirtildi. Gözaltındaki Türk şüpheli H.Ç., Filistin uyruklı M.M. ve Suriye uyruklu S.İ. ile M.K.'nin de sorgularının devam ettiği bildirildi. Bu şüphelilerin, Türkiye'ye yasal yollardan yada kaçak olarak giren mültecilerle bağlantıya geçtikleri, bunların insan tacirleriyle haberleşmelerini sağladıkları ve yine bu kaçakların teknelere ulaşıncaya kadarki transferlerini düzenledikleri ileri sürüldü. Gözaltındaki şüpheliler için, insan taciri şebekenin üst yöneticilerine ulaşmak amacıyla ek gözaltı süresi verildi ve soruşturma dosyası hakkında da gizlilik kararı alındı. Jandarma şimdi 61 kişiyi ölüme götüren insan taciri şebekesinin üst yöneticilerine ulaşmak için çaba harcamaya başladı.

Önceki gün cesetleri çıkarmak için dalan balık adamlar, bu kez soruşturma için gerekli ipuçlarını bulabilmek ve yine kanıt amacıyla kaçaklara ait bavulları da sudan çıkardı. Bu bavullar savcı gözetiminde açılarak içerisindekiler tek tek incelemeyle alındı.

Facia ardından her türlü olasılığı değerlendiren ekipler, teknenin tankında kalan yakıtı da ölçtü. Geminin elde edilen yakıtla çok fazla uzaklaşamayacağını değerlendiren ekipler, kaçakların uluslararası sularda bekleyen gemiye alınabileceği olasılığına karşı da araştırma başlattı. Türk ve Yunan deniz güvenlik birimleriyle bağlantıya geçilip o saatlerde açık denizde kaç geminin olduğu ve rotalarının tespit edilmeye çalışıldığı böylelikle eğer varsa şebekenin uluslararası boyutunun da ilk kez deşifre edilebileceği ileri sürüldü.

ADLİ TIP UZMANLARINI ÜZÜNTÜYE BOĞAN AN

İzmir'de belediyeye ait çeşitli semtlerdeki morglarda bulunan 61 kaçağa bölümler halinde otopsi yapılmaya da devam edildiği belirtildi. Otopsilerin Pazar günü tamamlanacağı, pazartesi gününden itibaren de cenazelerin yakınlarına teslim edileceği açıklandı. Cesetlerin de otopsi sonrasında suda boğulma sonucu hayatlarını kaybettikleri kesinleşti. Bu otopsiler sırasında yürek burkan sahnelerin de yaşandığı ortaya çıktı. Kaçaklara ait cesetlerden baba, anne ve 2 küçük çocuğurur aynı anda otopsiye alındığı, bunu sonradan farkeden adli tıp uzmanlarının da büyük üzüntü yaşadığı ifade edildi.

46 KİŞİ MİSAFİRHANEYE YERLEŞTİRİLECEK

Faciadan şans eseri sağ kurtulduktan sonra Özdere Jandarma Karakolu'nda tutulan ve ifadeleri alınan, verdikleri her bilgi değerlendirilen 46 kaçağın işlemlerinin tamamlandığı açıklandı. Bu kaçaklar, İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne ait Işıkkent semtindeki misafirhaneye yerleştirilecek. Sınırdışı işlemlerinin de yine buradan takip edilecek.TY(İÖ/İD)