Fulya OMAÇ / ÇEŞME

Türkiye’nin önde gelen tatil beldelerinden İzmir’in turizm lokomotifi ilçesi Çeşme’de 05-10 yaş arasındaki çocukların ruhsal, fiziksel ve sosyal gelişimini sağlamak için klasik bale ve jimnastik kursları verilmeye başlanıyor. Kurslar covid-19 önlemleri kapsamında sosyal mesafe ve hijyen kuralları çerçevesinde Alaçatı Sarı Zeybek Sahne Sanatları Salon’unda 6 kişilik sınıflarla sınırlı olarak bale öğretmeni ve koreografi yönetmeni Svetlana Sozutova Özel eğitmenliğinde verilecek.

Bale öğretmeni ve koreografi yönetmeni Svetlana Sozutova Özel daha önceki dönemlerdeki minik öğrencileriyle

1 Kasım’da başlaması planlanan eğitimler haftada üç gün Vaganova metodu ile klasik bale, üç gün de ritmik jimnastik olarak haftada üç gün yapılacak. Minik kursiyerler bir taraftan iyi vakit geçirirken, bir taraftan da balenin zihinlerine, bedenlerine ve ruhsal gelişimlerine sağlayacağı katkının yanı sıra kurs boyunca sosyalleşip, enerjilerini de atabilecekler.

BALEYLE ÇOCUKLAR DAHA ÖZGÜVENLİ

Rusya’da Perm Devlet Sanat ve Kültür Üniversitesi Bale Öğretmenliği ve Koreografi Yönetmenliği Bölümü’nden mezun olan Svetlana Özel, Çeşme’ye yerleşmeden önce Kuşadası’nda çalıştığını, üç yıldır da Çeşme’deki öğrencileri baleyle tanıştırmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Özel, “Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza bale sanatını en doğru şekilde öğretmenin yanı sıra, bale, dans ve jimnastiği toplumun her kesimine sevdirmeyi amaçlıyorum. Bale çocukların diğer çocuklarla etkileşim içinde olup; grup ruhu, özgüven, kendini ifade edebilme yetisi ve öz saygılarının gelişmesine büyük katkı sağlayan bir sanat.” diye konuştu.

HEM BALE HEM RİTMİK JİMNASTİK

Haftada üç gün yapılması planlanan Vaganova metodu ile klasik bale eğitimini alacak miniklerin, aynı zamanda eğlenceli vakit geçireceklerini de belirten Svetlana Sozutova Özel sözlerine şöyle devam etti:

“Daha önceki yıllarda bale ile sınırlı eğitimlerimize bu yıl özellikle erkek çocuklarımızın da daha severek katılabileceği ritmik jimnastiği de ekledik. Geçtiğimiz yıllarda minik kuğularımla yaptığımız sıkı ve disiplinli çalışmalarımızla, 23 Nisan Çocuk Bayramı ve birtakım etkinliklerde gösteriler düzenledik. Çocuklar da aileleri de izleyiciler de çok keyif aldı. Ben de sergiledikleri yüksek performansları nedeniyle öğrencilerimle gurur duydum. Şimdi pandemi dönemindeyiz. Tüm hijyen ve sosyal mesafe kurallarını en üst düzeyde uygulayacağımız kursumuzda aileler hiç endişe duymadan çocuklarını rahatlıkla gönderebilirler. Çocuklarını geleceğin balerin ve baleti olarak yetiştirmek isteyen aileleri kursumuza kayıt yaptırmaya davet ediyorum”

Kurs afişi

Çeşme’de Rus asıllı bale öğretmeni ve koreografi yönetmeni Svetlana Sozutova Özel tarafında verilen bale eğitimleri ilk olarak 2017 yılında başlamış, çocuklarının bu sanat dalıyla tanışmasını ve aktif rol almasını isteyen birçok aile bu kurslara büyük ilgi gösterip, çocuklarını kayıt yaptırmıştı. Yeni açılacak kursa da ilgi yine yüksek seviyede.