Süheyla KAPLAN / Hamburg

Hamburg Belediye Sarayı önünde düzenlenen anma etkinliğinde Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Alman Sendikalar Birliği (DGB) Hamburg Temsilcisi Tanja Chawa, Hamburg eyaleti Meclis Başkanı Carola Veit, Dinlerarası Forum Temsilcisi ve aynı zamanda  Kuzey Almanya Evanjelik Luteryen Kilisesinden Piskopos Kirsten Fehrs, Sınırsız Göçmen Girişimciler Birliği temsilcisi Latifa Kühn ve Maraş'ın Pazarcık ilçesinde birçok yakınını kaybeden işadamı Adil Dişli bir konuşma gerçekleştirdi. 

Hamburg eyaleti Meclis Başkanı Carola Veit, Türkiye ve Suriye'de yaşanan depremin herkesi derinden etkilediğini ifade ederek, Almanya olarak deprem anından kısa bir süre sonra uzman teknik ekibin bölgeye enkaz kaldırma çalışmalarına katılmak üzere gittiğini söyledi. 

Deprem bölgesinde zarar görenlere yardım etmek amacıyla imkanları ölçüsünce herkesi ellerini cüzdanlarına uzatma çağrısında bulunan Veit 'Türk, Kürt, Suriyeli, Arap ayrımı yapmaksızın, hangi dine, kültüre mensup olunursa olunsun herkese insani yardımın ulaştırılması gerekiyor. Birçok insan artık yurdunu terketmek zorunda kalıyor. Bu nedenle Almanya olarak onlara kapımız açık. Gün dayanışma günüdür. Bağışları toplayan, kederli insanların yanında olan ve şehrin dört bir yanında yardımlarını sunan herkese teşekkür ediyorum' şeklinde konuştu. 

Veit konuşmasını şair Nazım Hikmet'in 'Yaşamak bir ağaç gibi tek ve özgür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamak' sözleriye tamamladı. 

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Özoğuz, Türkiye ve Suriye'de yaşanan depremin uzmanlarca 'asrın felaketi' olarak nitelendirildiğini ifade ederek Türkiye'ye Almanya da dahil çok kısa süre içinde çok sayıda ülkeden yardım eli uzatıldığını kaydetti. 

Alman teknik ve uzman ekiplerin depremin hemen ardından bölgeye gittiğini ve orada enkaz çalışmalarına katıldığını hatırlatan Özoğuz, 'Ancak el ele vererek, hep birlikte birşeyler yapabiliriz. Deprem herkesi derinden etkiledi. Hamburglulara burada teşekkür ediyorum. Çok sayıda sivil toplum kuruluşları bağış kampanyaları düzenledi.Dayanışmamızı sürdürmeliyiz' dedi. 

Özoğuz ayrıca depremde yakınlarını kaybedenlerin Almanya'ya getirilmesi hususunda vize işlemlerinin kolaylaştırıldığını söyledi. 

Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu Deutsche Bank'ın Rusya'daki varlıklarına el konuldu

SURİYE'YE İNSANİ YARDIM KONVOYLARI BLOKE EDİLİYOR

Alman Sendikalar Birliği Hamburg Temsilcisi Chawla Suriye'nin durumunun savaştan dolayı durumunun trajik olduğunu ve deprem ile bu durumun daha da kötüleştiğini ifade etti. 

Deprem bölgelerine insani yardım yapılmasının kaçınılmaz olduğunu savunan Chawla, Suriye'ye insani yardım tırlarının, konvoylarının ulaştığını, birçoğunun yardım sözü verdiğini ancak sınırda yardımların engellendiğini ve bloke edildiğine dikkat çekti. 

Chawla 'O bölgede depremde zarar görenlerin acil insani yardıma ihtiyacı var. Yardımların bloke edilmesi kabul edilemez bir durumdur.Herkesin aynı ölçüde yardıma ihtiyacı var. İnsani yardım politize edilmemelidir.Gün dayanışma günüdür'' dedi. 

Dinlerarası Forum Temsilcisi Fehrs de, deprem bölgesinden gelen resim karelerinin herkesi derinden etkilediğini ve hüzünlendirdiğini ifade ederek 'Keder, acı milliyet, kültür ve din farkı gözetmeksizin sınır tanımaz. Gün insanlığı ve dayanışmayı gösterme günüdür' dedi. 

Daha sonra Maraş Pazarcık ilçesinden birçok yakınını kaybeden işadamı Dişli de kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve dayanışma çağrısında bulundu. 

Konuşmaların ardından Hamburg eyaleti Başbakanı Peter Tschentscher de Belediye Sarayı önünde saygı duruşunun ardından meydana anma etkinliği için gelen vatandaşlar ile birlikte mum bıraktı. 

Belediye Sarayı önüne mumlarıyla birlikte gelen çok sayıda vatandaş gözyaşlarını tutamadı.