İngiltere merkezli Telegraph, Türkiye'de 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli deprem ile ilgili çarpıcı bir yazıya yer verdi.  

Şu ana kadar 30 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, yüz binden fazla yaralının olduğu 7.7'lik ve 7.6'lık depremlerin üzerinden 8 gün geçti.

Telegraph‘tan Mark Almond'Bu deprem Erdoğan’ın sonu olabilir' başlıklı yazısında, depremin Türkiye’de siyasi gelişmelere neden olabileceğini dile getirdi.

Yazıda yer alan ifadeler, depremden iki gün sonra gazeteci Can Dündar'ın "Depremle geldiler, depremle gidecekler" yorumunu hatırlattı.

Yazı, “Gün siyaset günü değil, birlik günüdür” çağrılarının bu tarz dönemlerde anlaşılır olduğunu ama özellikle Türkiye’de, depremlerin siyasi sonuçlara gebe olduğunu belirterek başlıyor. Erdoğan’ın otoriter yönetim tarzının yardım çalışmalarını engellediği ve yıkılan/zarar gören binaların iktidara yakın kişilere ait olduğu ve öncesinde denetlenmediğinin muhalefet tarafından dile getirildiği belirtilen yazıda, bunun Erdoğan için bir ‘siyasi zehir’ olduğu söyleniyor.

Telegraph‘taki yazıda, Erdoğan’ın da 1999 depreminden sonra popülerliğini artırdığı ve bu sayede iktidara geldiği söylenirken, Erdoğan’ın gidişinin de depremden dolayı olabileceği savunuluyor.

Ahmet Türk: AB ülkeleri Türkiye’deki hukuksuzluğa sessiz kalmasın Ahmet Türk: AB ülkeleri Türkiye’deki hukuksuzluğa sessiz kalmasın

Yazıya göre, "Depremden henüz 24 saat önce milliyetçi kartı oynamak Erdoğan’ı bir başka cumhurbaşkanlığı dönemine taşıyacak gibi görünüyordu. ABD karşıtlığının sesi olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen günlerde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısının ardından ABD’nin taziyelerini reddetmişti. Şimdiyse Soylu, kendisinin ve Erdoğan’ın sert dille eleştirdiği ülkelerle yardım koordinasyonundan sorumlu. Ankara’nın, ‘terör destekçisi’ olarak lanse etmeye çalıştığı ülkelerden yardım seli geliyor. Putin’se pek bir yardımda bulunmuyor. Bu da hangi ülkelerin gerçek dost olduğunun yeniden düşünülmesine yol açabilir" ifadeleri dikkat çekti.