Fransa’da Emmanuel Macron’un yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesinden iki gün sonra, hükümetin çevre konusundaki ‘eylemsizliğini’ protesto etmek için Ekolojik Geçiş Bakanlığı önünde eylem düzenlendi.

Hollanda'ya gelen mülteciler Almanya'ya geri gönderilecek Hollanda'ya gelen mülteciler Almanya'ya geri gönderilecek

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bakanlık binası önüne aktivistler tarafından sembolik duvar örülerek üzerine “Bakanlık kapandı, toprağı geri alalım” yazıldı.

‘Toprağa Dönüş’ adı verilen eylemin, ‘dayatılmış kirleten projelerden tehdit altındaki arazileri kurtarmayı’ amaçladığı bildirildi. Protestoya öncülük eden Terres de Luttes isimli grup sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Vaatlerine rağmen Fransa’da yüzlerce kirletici projeye izin veren Ekoloji Bakanlığı’nı kapatmak için eylemler sürüyor. Hükümetin toprakları savunmasını beklemeyeceğiz ve hükümetin betonlaştırmaya devam etmek istediği toprakları, kendimizi savunacağız. Bir yandan sıfır karbon nötrlüğü vaatlerinde bulunup öte yandan yüzlerce kirletici projelere izin verip finanse edemeyiz” ifadelerini kullandı. Aktivistlerden biri Fransız basınına verdiği demetçe, “Artık bu hükümetin harekete geçmesini bekleyemeyiz. Vatandaşın İklim Konvansiyonu veya İklim Yasası sırasında yaptığımız gibi vaatlerine artık inanamayız. Harekete geçmenin ve toprağa geri dönmenin gerçekten zamanı geldi” dedi. (IHA)