Eskişehir Demokratik Platformu üyesi yaklaşık 100 kişi, 30 Mayıs 2012 tarihinde Hamamyolu Caddesi'nde toplanıp, sloganlar atarak Yunus Emre Caddesi'nde bulunan AK Parti il binasının önüne doğru yürüyüşe geçti. Asarcıklı Caddesi ile Yunus Emre Caddesi'nin kesiştiği kavşakta barikat kuran çevik kuvvet polisleri, kalabalığın yaklaşık 200 metre mesafedeki AK Parti il binasına yürümesine izin vermeyeceklerini söyleyerek grubun dağılmasını istedi. Çoğunluğu kadın olan kalabalık, barikatı aşmak isteyince polislerle aralarında arbede yaşandı. Çıkan olaylarda 7'si kadın 8 kişi gözaltına alındı.

Olayların ardından yürüyüşe katılan 55 kişi hakkında '2911 sayılı Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet ile polise mukavemet ve görevini yaptırmamak için direnme' suçlarından Eskişehir 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 6 aydan 3 yıla kadar hapis sistemiyle dava açıldı.

DAVANIN İLK DURUŞMASI

Davanın ilk duruşması bugün 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Tutuksuz sanıklar ve kendilerine destek vermeye gelenler duruşma öncesinde adliye önünde 'Kürtaj haktır yargılanamaz' yazılı pankart açıp basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Aslı Öğüt şunları kaydetti:

"30 Mayıs 2012 tarihinde Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, Başbakanın 'Her Kürtaj bir Uludere'dir' sözünü protesto etmek için toplandı. Barışçıl bir şekilde başlayan bu basın açıklaması, polisin orantısız şiddet kullanarak 8 kişinin gözaltına alınması ile sonlandı. O gün demokratik tepkilerini ortaya koymak için AKP İl Binası'na yürümek isteyen kadınların yolu Asarcıklı Caddesi'nde barikatlarla kesildi. Barikat önünde bekleyişler devam ederken, kadınlar polislerin kalkanları altından atılan tekmelerine maruz kalmış, fiziksel, sözlü ve psikolojik şiddetine uğramışlardır."

Yapılan basın açıklamasının ardından tutuksuz sanıklar Eskişehir 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmaya katıldı.

HT(EK/COŞ)