Federal Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nde 13 Eylül Pazar günü yerel seçimlerle birlikte yapılacak olan uyum meclisleri seçimine günler kaldı.

Mehmet TANLI

Eyalete bağlı hemen hemen her şehirde bireysel adaylar ve Listeler seçimlerde en çok oyu alıp, meclise girmek için çalışmalarına hız verdiler.

Bu kez bazı yeniliklerde olacak

13 Eylül Pazar günü yapılacak bu seçimde yeni düzenlemelerede gidildi. Bir önceki seçimlerde sadece, 16 yaşını doldurmuş ve ülkede oturma iznine sahip yabancı uyruklular ile çifte vatandaşlığı olanlar oy kullanabiliyorlardı. Ancak bu seçimde ilk kez sonradan Alman vatandaşlığına geçmiş göçmenlerde oy kullanabilecekler. Alman vatandaşı olan bu yabancı kökenlilerin oy kullanabilmeleri için belediyelerdeki seçim dairelerine dilekçeyle başvurarak seçmen kütüğüne geçmeleri gerekiyor. Ayrıca bundan sonra artık uyum meclislerine seçilen her üyenin bir de vekalet edebileceği yedeği olacak.

CHP'li Sosyal Demokrat ve Yeşillerden Adaylar iddialılar

CHP NRW Temsilciliğine bağlı adaylarda çok üyelikler kazanarak yabancıların eğitim, oturum, ırkçılık, ayrımcılık, ikamet, gençlerin meslek kursu ve iş yeri bulma, yaşlılara yönelik hizmetlerin artırılması gibi sorunlarını uygun platformlara getirmek, çözüm önerileri sunarak politik katkı sunmak istiyorlar.

Yine aktif çalışan, uyuma katkı sağlayan derneklere kaynak aktarılmasıda tüm adayların seçim vaatleri arasında bulunuyor.

,NRW CHP Birlikleri 2. Başkanı Cemalettin Vedat Özer ise Uyum seçimleriyle ilgili olarak '‘ Yerel seçimler önemli ama Uyum meclisleri seçimleride önemli ve yabancıları ilgilendirmesi lazım. İyi ve belediyedeki kurumlarla uyumlu çalışan bir Uyum meclisi bulunduğu şehirlerde tüm göçmenlerin haklarını savunabilir. Seçme hakkı olan seçim kartı gelen herkesin oyunu kullanması gerektiğini düşünüyorum'‘ dedi

KRV deki Uyum Meclisi seçimlerine giren Grupların ve bireysel adayların bazıları şunlardır;

GÜLTEN TAŞ TEK ADAY

‘‘Uyum Meclisine aday olmamın sebebi burada yaşayan yabancılarin sesi olmak ve onların taleplerini belediyeye taşımak. Yabancıların seslerini daha çok duyurmak ve ortak Projeler üretip dil din renk ayrımı yapmadan ırkcılığa karşı birlikte hareket etmek ‘‘

SİNEM KAYADİBİ

‘‘Essen Uyum Meclisine SDP Internationale Liste'den adayım. Essen Alevi derneği yönetiminde aktif olarak 4 yıldan fazladır çalışıyorum. SPD üyesi ve SPD AG Migration und Vielfalt Essen yönetimindeyim. Uzun yıllardır farklı Sivil Toplum Kuruluşları ile hem dernek aracılığı hem de bireysel olarak çalışma imkanı buldum. Seçimlere katılan tüm arkadaşlarımız gibi ben de Uyum Meclisleri aracılığı ile Almanya'da yaşayan yabancı kökenli insanların sesi olabilmek için siyasete ilk adımımı attım. Vatandaşlarımızın oylarına talibim‘‘

Grün-Offene Liste Köln, Ahmet Edis

Die Grünen ( Yeşiller) Duisburg-Hamborn. Coşkun Şirin

CHP Milletvekili Başarır: "Seçimi kazanırsak Beştepe'yi 'Utanç Müzesi' yapacağız" CHP Milletvekili Başarır: "Seçimi kazanırsak Beştepe'yi 'Utanç Müzesi' yapacağız"