Gülen cematinin’nin kumpas davalarında birçok sanığın avukatlığını yapan Akalın, bir Gülen cemati sanığının dosyasını kapattırma girişiminde bulunmakla suçlandı.

Sarayı korku sardı: Yakut hakkında kırmızı bülten talebi Sarayı korku sardı: Yakut hakkında kırmızı bülten talebi

BURADA BAŞKA BİR HESAPLAŞMA VAR”

Kritik davalarda görev alan Avukat Kazım Yiğit Akalın ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru “rüşvete teşebbüs” suçlamasıyla tutuklandı.

Soruşturma dosyasında aynı iddiayla suçlanan diğer avukat serbest bırakılırken, Avukat Akalın’ın tutuklanması dikkat çekti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, cemaat soruşturması kapsamında, Netlog adlı lojistik şirketinin sahibi Şahap Çak hakkında, Kasım 2020’de gözaltı kararı verildi. Ancak işadamı Çak, korona hastası olduğundan dolayı gözaltı işlemi gerçekleşmedi. Şahap Çak’ın avukatı Mehmet Asım İplikçioğlu, hakkında Gülen cemaati soruşturması yürütülen müvekkilinin dosyasına birlikte bakmak için Avukat Kazım Yiğit Akalın’a teklifte bulundu.

AVUKAT AKALIN’IN İFADESİ ALINMADI

8 ve 19 Mart 2021’de, halen serbest olan Çak’ın oğlu Gökalp Çak savcılığa şikayette bulundu. Oğul Çak, babasının dosyasının kapatılması için kendisinden para istendiği iddiasında bulundu. “Kanıt” olarak avukatı İplikçioğlu ile yaptıkları ve hukuka aykırı bir şekilde kaydettiği telefon konuşmalarını gösterdi. Bunun üzerine, savcılık tarafından, 29 Mart’ta cemaat şüphelisinin avukatı İplikçoğlu’nun ifadesi alındı. Avukat İplikçioğlu ifadesinde, Yiğit Akalın’ın “polislerle gayet iyi diyaloğum var, şahsı yormadan ifadesini aldırırım” dediğini iddia etti.

Yiğit Akalın ise bu iddia üzerine şunları söyledi:

“Ben bunun planlı yapıldığını düşünüyorum. Bu şahıs, Gökalp Çak’ın ifadesini öğrenince bu olayı kurgulayarak kendisi hakkındaki suçlamaları bence bilinçsiz olarak ve bu dosyadan bir şey çıkmaz diye düşünerek benim üzerime yıkmaya çalışmıştır. Tamamen asılsız, kendince uydurduğu iftiradan ibaret beyanlardır, kabul etmem söz konusu olamaz”
İplikçioğlu’nun kendisi aleyhinde iddialarda bulunduğunu öğrenen avukat Akalın, hakkındaki suçlamalara yanıt vermek için kendi inisiyatifiyle 2 ve 5 Nisan tarihlerinde iki kez adliyeye gitti. Ancak ısrarla ifadesinin alınmasını talep etmesine rağmen savcılar reddetti. Bunun üzerine avukat Akalın yazılı olarak ifadesini verip adliyeden ayrıldı. Ancak aradan 1,5 ay geçtikten sonra avukat Akalın hakkında gözaltı kararı verildi.

“BAŞKA BİR HESAPLAŞMA VAR”

“Rüşvet” gerekçesiyle yapıldığı iddia edilen operasyonda, avukat Akalın tutuklanırken aynı gerekçeyle suçlanan İplikçioğlu’nun serbest bırakılması dikkat çekti. İplikçioğlu’nun adliyeden ayrılırken avukat Akalın’a “Burada başka bir hesaplaşma var Yiğit” dediği öğrenildi. Akalın ile birlikte tutuklanan, Akalın’la arkadaş olduğu öğrenilen polis memurunun de suçlamaya konu olan cemaat dosyasında bir yetkisi olmadığı ortaya çıktı. Olayla ilgili gözaltına alınan ve üçü adli kontrolle serbest bırakılan polisler de rüşvet iddialarını reddetti. Para alışverişine dair bir delil olmamasına rağmen “rüşvetten” tutuklanan Avukat Akalın Silivri Cezaevi’ne, polis memuru Metris Cezaevi’ne sevk edildi.
Kazım Yiğit Akalın’ın avukatları tarafından yapılan açıklamada “biz bu filmi görmüştük” denilerek şu ifadeler kullanıldı:
“Avukat Kazım Yiğit Akalın, meslek hayatı boyunca, hemen her görüşten insanın yargılama süreçlerinde savunmasıyla görev almış, hukuka aykırılıklara karşı mücadelesi tarihte iz bırakmış, başarılı bir hukuk insanıdır. Kendisine yöneltilen suçlamalar ve sabıkalı sözde medya organları tarafından yapılan yayınlar, itibar suikastına dönük hukuka aykırı ve etik değerlerden yoksun bir operasyonun parçasıdır. Bu hukuka aykırı durumu kabul etmiyor ve inandığımız tüm değerlerle reddediyoruz.”