Almanya Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından cumartesi günü Köln Tanzbrunnen alanında "Birlik ve Dayanışma" sloganıyla gerçekleştirilen açık hava festivaline Almanya'nın değişik kentleriden 6 bin kişi katıldı.

Kontras müzik grubunun açılışıyla başlayan festivalde, Benaissa (Kabare), Celo & Abdi ve Mikail Aslan ve Cemil Qocgiri'nin söylediği Kürtçe, Zazaca ve Türkçe şarkıların ardından DİDF Gençlik ve Uluslararası Gençlik Derneği (IJV) adına konuşmalar yapıldı.

'Birlik ve Dayanışma Festivali’

UTKU: "iletişimde mizah yemekteki soğan gibidir" UTKU: "iletişimde mizah yemekteki soğan gibidir"

Savaşa, silahlanmaya, sosyal kısıtlamalara, ırkçılığa karşı konuşmaların yapıldığı, konuklar ile sanatçıların ve grupların sahne aldığı etkinlikte DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi, Sol Parti (Die Linke) Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen, grevdeki İnşaat İşçileri Sendikası (IG Bau) Başkan Yardımcısı Carsten Burckhardt ve Türkiye'den EMEP ( Emek Partisi) Başkanı Ercüment Akdeniz birer konuşma yaptı.

Selçuk Balcı'nın sahne almasından sonra konuşan DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi, Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli göçmenleri ırkçılığa, yabancı düşmanlığına, savaşa, silahlanmaya ve sosyal hak gasplarına karşı birlikte mücadeleye çağırdı. Ekşi yaptığı konuşmada, "Almanya'da hükümet silahlanma için kesenin ağzını açtı. 100 milyar avroluk ek bütçe ayrıldı. Hükümet partileri artık savaş partilerine dönüşmüş durumda. DİDF olarak, savaş ve silahlanmaya karşı verilen mücadelenin parçasıyız. Dünyada silahlanmaya sürekli daha fazla bütçe ayrılıyor. Savaş ve şiddetten dolayı her yıl 100 milyon insan ülkesini terk ediyor. Savaşın etkisini mutfağımızda da hissediyoruz. Savaşın kazananı tekeller, kaybedenleri ise biz emekçileriz. Bundan sonra geleceğimize sahip çıkmak için hepinizi DİDF'te örgütlenmeye, derneklere üye olmaya çağırıyorum. Gelecek kuşaklarımıza yaşanabilecek bir dünyayı ancak birleşerek, örgütlenerek, mücadele ederek bırakabiliriz" dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise, "Nasıl ki bir zamanlar Alman ırkçıları duvarlara Türken raus! (Türkler dışarı) sloganları yazıyordu, şimdi de Türkiye'de duvarlara 'Suriyeliler dışarı', 'Afganlar dışarı' sloganları yazılıyor. Dünyanın neresinde olursa olsun insanca yaşamak için ırkçılığa, milliyetçi bölünmeye ve savaş politikalarına karşı mücadele edelim" dedi..

Festivalde 19 Şubat 2022'de Hanau'da gerçekleşen ırkçı katliamda hayatını kaybeden Ferhat Unvar adına kurulan inisiyatifin temsilcileri de sahneye çıkarak bir konuşma yaptılar.

Haber: Mehmet TANLI 

Foto: DİDF Gençlik Arşivi