Demiryol-İş Sendikası’nın davetlisi olarak Malatya’ya gelen KKTC Maliye Bakanı Tatar, Malatya Valisi Vasip Şahin’i makamında ziyaret etti. Maliye Bakanı Ersin Rüstem Tatar,  göreve yeni atanan Vali Şahin’e görevinde başarı dileyerek Kıbrıs ile Türkiye’nin her konuda ayrılmaz bir bütün olduğunu belirtti. Ziyeret sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tatar, Türkiye’nin son yıllarla yakaladığı istikar ile bölgede hem siyasi hem ekonomi de güçlü olmasının KKTC’de halk olarak özgüvenlerinin artmasına neden olduğunu ifade ederek, Türk halkına teşekkür ettiğini belirtti. Türkiye’nin yakaladığı bu istikrarı daha da geliştirmesi gerektiğini belirten Tatar, "Siyasi anlamda çok büyük başarılara hep birklikte imza attık, bundan sonrada ekonomik alanda da aynı başarıların devam ettirilmesi kaçınılmaz bir şarttır" dedi. Hükümet olarak Kıbrıs’ta çok önemli düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Tatar, "Son yıllarda bu aldığımız tedbirler her ne kadar da bazı kesimlerden tepki alsada halktan bu adımlarınm doğru olduğuna yönelik kanaatlar oluşmuştur. Bu beni çok mutlu etmiştir" diye konuştu.

Annan Planı'nın artık geride kaldığını belirten Tatar, şu an Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte KKTC’yi geliştirmek için çok önemli çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. Örnek olarak su projesinden bahseden Tatar, asrın projesi olarak nitelendirdiği projenin 7 Mart 2014’de tamamlanacağını ve aıtılacak su ile Kıbrıs’ın gelişeceğini belirtti. Dev proje ile Kıbrıs’a getirilecek sudan Rum Kesiminin de faydalanması için hem kendilerinin hemde Türk Cumhuriyetinin ortak görüşlerinin olduğunu ifade eden Tatar, "Kıbrıs bir cazibe merkezi olacak. Suyun gelmesiyle tarım alanında da yapacağımız gelişmelerle KKTC bana göre Doğu Akdenizde bir istikrar unsuru olarak yoluna devam edecektir" dedi.

21 Ekim’de Ulusal Birlik Partisi’nin 19'uncu Büyük kurultayı ile ilgili de konuşan Tatar, “Bu kurultayda Sayın Başbakan ve diğer aday vardır. İkisinede başarılar dileriz. Bizim partimiz Rauf Denktaş’ın kurduğu partidir. En iyi şekilde bu demokratik yarışı atlacağımıza ve demokrasinin galip geleceğine inanıyoruz önemli olan halkımıza hizmettir" dedi.

Ziyaret sonunda Bakan Tatar, MAlatya Valisi Şahin'e Kıbrıs Bayrağı hediye ederken, Vali Şahin'de Bakan Tatar'a Malatya Kayısısı hediye etti. Tatar, 2 gün sürecek olan Malatya ziyaretinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek.MP(MP/İD)