Samsun Cumhuriyet Savcılığı'nın talimatıyla, Kızılay Samsun Şube Başkanlığı'na geçen yıl Haziran ayında yapılan operasyonda 27 kişi gözaltına alındı. Kızılay'a ait bina ve kampı usulsüz olarak kiraya verdikleri, alınan paraları deftere kayıt etmedikleri, ihalelere fesat karıştırdıkları ve ihale yapmadan alım yaptıkları, Dernekler Kanunu'na muhalefet ettikleri suçlamalarıyla nöbetçi mahkemeye sevk edilen 27 kişiden 10'u tutuklandı.

Samsun 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 2011 yılı Ekim ayında yapılan ilk duruşmada mahkeme tutuklu sanıklardan 8'ini, bir ay sonraki ikinci duruşmada da tutuklu bulunan Kızılay Samsun Şube Başkanı 44 yaşındaki Mustafa Keskin ile muhasebe müdürü 27 yaşındaki Mustafa Tiniğ'i tahliye etti.

'KIZILAY'I KARA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞTIK'

Son kez hakim karşısına çıkan 27 tutuksuz sanıktan Kızılay Samsun Şube Başkanı Keskin, "Sadece Kızılay'ı kara geçirmek için çalıştık. Burada kimsenin cebine bir kuruş para girmemiştir" diyerek beraatini istedi. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını ileri sürerek beraatlerini talep etti.

SAHTECİLİKTEN CEZA

Mahkeme, 27 sanık hakkında açılan ihaleye fesat karıştırma suçundan beraatine karar verdi. Ancak, Kızılay Şube Başkanı Mustafa Keskin, muhasebe müdürü Mustafa Tiniğ ve Hikmet Aykut'u güveni kötüye kullanmak ve resmi belgede sahtecilik yapma suçundan her birine 11 ay 7 gün hapis, bin 100 TL para cezasına çarptırdı. Mahkeme geri kalan ve kızılay çalışanı olan 18 sanığa ise resmi belgede sahtecilik yapmak suçundan 5 ay hapis 500 TL ceza verdi. Daha sonra bütün sanıkların cezalarını 5 yıl içerisinde başka bir suç işlememe kaydı ile erteledi.İA(MS/COŞ)