CHP lideri Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kimseye kinleri olmadığını, intikam alma duygusu barındırmadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki 83 milyonun karnının doymasını ve huzur içinde yaşamasını istediklerini dile getirdi.

Farklı düşünceler, kimlikler, inançlar ve yaşam tarzlarına saygı duyduklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Amaç, bütün farklılıklarımızı zenginlik kabul edip güzel Türkiye'yi yeniden inşa etmektir" diye konuştu.

'Faili meçhul cinayetler demokrasi ayıbıdır'

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin 28 Kasım 2015'te Diyarbakır'da katledildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, Elçi'nin o günkü basın toplantısında "Bu kadim bölgede çatışma istemiyoruz" sözlerini sarf ettiğini aktardı.

Sputnik'in haberine göre Diyarbakır'ın, tarihi ve coğrafyasıyla devletin kadim bir bölgesi olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, "O kadim topraklarda çatışmanın olmaması lazım. Bu basın toplantısını yapıyor ve vuruluyor. Aradan geçen süreye karşın bugüne kadar failler bulunmadı. Faili meçhul cinayetler demokrasi ayıbıdır. Bunun mutlaka bulunması, faillerin yargının önüne çıkarılması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

'Salgın yönetiminde dünyanın en kötü yönetilen 4. ülkesiyiz'

Pandemi sürecinin iyi yönetilemediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "13 bin 746 vatandaşımız resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Gerçek rakamlar bunun çok üstünde. Belediyelerimiz zaten defin işlemini yapıyor. Doktorların raporları da var, salgın hastalık sebebiyle diye. Topluyorsunuz, bu rakamı katlıyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Devlet yalan söyler mi? Hiç rakam açıklamazsınız, onu da anlayışla karşılarım. Ama yanlış rakam açıklamak kadar Türkiye'nin itibarını dünyada sarsan başka bir şey yoktur. İster Papua Yeni Gine, ister Kanada... Türkiye'nin rakamlarına kimse güvenmiyor. Ayıp değil mi, Türkiye'yi bu hale niye düşürüyorsunuz? TTB'yi terörist ilan ettiler. Salgın yönetiminde dünyanın en kötü yönetilen 4. ülkesiyiz, Avrupa'nın da 1. ülkesiyiz. Ülkeyi yönetenler bu sonuçtan dolayı utanıyorlar mı? Utanmazlar" diye konuştu.

'Erdoğan tarih bilmez, Allah’ın cahiline neyi anlatacaksınız?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Paranın rengi, dini yoktur, para paradır' sözlerini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Tam bir sömürgeci kafası. Para rüşvetin aracıdır. Londra'daki tefecilere el avuç açıyorsun. Parası olanların önünde diz çöktün. Osmanlı neden battı biliyor musun Sayın Erdoğan? 'Para, paradır' deyip borç alanlar yüzünden battı. Sonra o borçlar ödenmedi, Düyûn-ı Umumiye’yi kurdular. Erdoğan tarih bilmez, Allah’ın cahiline neyi anlatacaksınız Allah aşkına?" dedi.