KÜRTÇE SAVUNMA TALEBİ


Duruşmada söz alan tutuklu sanık Serkan Akbaş, cezaevlerindeki açlık grevlerinden söz etti. Kaldığı Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde de 9 tutuklunun 56 günden beri açlık grevinde olduğunu aktaran Akbaş, "13-15 kilo kaybı söz konusu. Durum artık çok ciddi bir aşamaya gelmiş durumda" diye konuştu. Akbaş, açıklamasının ardından savunmasını Kürtçe yapmak istediğini belirterek, "Ben Kürdüm, anadilde savunma yapmak istiyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci, "Bu konuda daha önce karar verdik. Hiçbir insan, hiçbir hakim, Türkçe bilmeyen birine zorla 'Türkçe konuş' diyemez. Ama biz sizin çok iyi Türkçe konuştuğunuzu biliyoruz" dedi.


YASA TASARISI DİKKATE ALINSIN


Akbaş'tan sonra söz alan Avukat Selçuk Kozağaçlı, 2000-2007 yılları arasında 120 kişinin açlık grevlerinde hayatını kaybettiğini belirterek, "1.70 boylarındaki bir eylemciyi 15 kilo olarak gömdük" dedi. Hükümetin, Kürtçe savunma için meclise yasa tasarısı getirme aşamasında olduğunu kaydeden Kozağaçlı, "Kanun çıkmasına ne gerek var? Anadilde savunma için zaten hiç bir yasal engel yok. Lütfen sayın mahkeme yasa tasarısını dikkate alarak, talebimizi kabul etsin" diye konuştu.


Duruşmayı, Fransa, İsviçre, Hollanda, İngiltere, Almanya, Yunanistan'dan gelen avukatlar da izledi. Söz konusu avukatlar arasında Avukat Hakları İzleme Merkezi, Alman Avukatlar Derneği, Paris Barosu Yönetimi, Montpellier Baro Başkanı da yer aldı.


Bu arada duruşmayı izlemek isteyen ancak salonun küçük olmasından dolayı duruşmaya alınmaya sanık yakınları duruma tepki gösterdi.