19 Aralık 2000 tarihinde cezaevlerinde F tipi uygulamasına karşı süresiz açlık grevine giden siyasi tutsaklara yönelik “Hayata Dönüş Operasyonu” adı altında girişilen katliamdan ağır yaralı olarak kurtulan Birsen Kars'ın kansere yenik düşerek yaşamını yitirdiği duyuruldu.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyken bir eylem sırasında gözaltına alınan Birsen Kars, “yasadışı örgüte üye olmak” ve eylemleri nedeniyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 19 Aralık Katliamı’nda “Biz altı kadındık diri diri yaktılar bizi “diyerek ambulansa bindirilen ve o katliamdan ağır yaralı olarak kurtulan Birsen Kars, uğradığı kimyasal silahlardan ve ağır işkenceden dolayı kansere yakalandı.

Kars, 19-22 Aralık Katliamı’nda “Bizi diri diri yaktılar” sözleriyle hafızalara kazınmıştı. Katliam yaşandığında 29 yaşında olan Kars’ın başının büyük bölümü, elleri ve sırtı ağır şekilde yanmıştı.

DÜZENLENEN TÖREN SONRASI İSTANBUL'A UĞURLANDI

Bayrampaşa Cezaevi katliamı sonrası “Bizi diri diri yaktılar” haykırışlarıyla zihinlere kazınan Birsen Kars için Stuttgart'ta uğurlama töreni düzenlendi.

Törende yapılan konuşmalarda “Birsen Kars'ı kanser öldürmedi, 19 Aralık saldırısında cezaevlerine menşei halen açıklanmayan binlerce kimyasal bomba atıldı. Birsen yoldaşımızın katili, faşizm ve emperyalizmdir.” denildi.

Ardından Birsen Kars’ın cenazesi alkışlar eşliğinde İstanbul’a uğurlandı.

Birsen Kars için, İstanbul Gazi Cemevi'nde tören düzenleneceği ve Gazi Mezarlığında toprağa verileceği belirtildi.

DİSK'e tepki gösteren Kemal Türkler’in kızı anmaya katılmadı DİSK'e tepki gösteren Kemal Türkler’in kızı anmaya katılmadı

NE OLMUŞTU?

19 Aralık 2000’de ‘Hayata Dönüş Operasyonu' sonrası ekranlara battaniye sarılmış başı yanmış bir kadının görüntüleri yansımıştı. Birsen Kars, “Bizi diri diri yaktılar.” şeklinde haykırarak cezaevlerinde yaşanan devlet destekli korkunç katliamı duyurmuştu  Birsen Kars, diri diri yakıldığından 29 yaşındaydı. O günden bu yana hayata tutunma mücadelesi veren Birsen Kars’nın operasyon sırasında başının büyük bölümü, elleri ve sırtı ağır şekilde yanmıştı.