Almanya'nın Hamburg kentinde Karakoçanlılar Derneği tarafından Göçün 61. yılında bir Basın Kahvaltısı gerçekleştirildi.

Altona semtindeki Hamburg Cemevi'nde düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Yeşiller Partisi eski Meclis Üyesi Bayram İnan yaptı 

Aralarında Sol Parti (Die Linke) milletvekili Metin Kaya ile SPD milletvekili Ali Şimşek'in konuşmacı olarak yer aldığı etkinliğe, Yeşiller Partisi milletvekili Filiz Demirel de gönderdiği bir dayanışma mesajı ile günün önemine vurgu yaptı.

Karakoçanlılar Derneği (Förderverein Karakoçan) Başkanı Ali Haydar Oral'ın bir sunumu sonrası başlayan etkinlikte, aynı gün Bartın- Amasra'da yaşanan ve 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciasının, devlet yetkilileri tarafından ifade edildiği gibi kader değil, tedbirsizlik sonucu yaşandığına yer verildi. Oral, Avrupa ve dünya ülkelerindeki son yıllarda yaşanan madenci kazaları ile bir de kıyaslama yaptı.

Konuşmasında Karakoçanlı iş insanı Aydın Kızılboğa'ya etkinliğe verdiği destekten dolayı teşekkür eden Oral, toplumun her kesiminde çeşitli kademelerde Türkiye kökenli göçmenlerin bulunmasının tesadüf olmadığını ifade etti. Hamburg Karakoçanlılar Derneği Başkanı Oral, "Almanya'da sanat, siyaset, sinema, bilim, basın ve iş dünyası ile hemen tüm alanlarda çok sayıda göçmen kökenlinin olması, göçün 61. yılında bir kazanımdır" dedi.

Kadın tutsakların Mamak anıları: "Kaktüsler susuz da yaşar" Kadın tutsakların Mamak anıları: "Kaktüsler susuz da yaşar"

Aile olarak üç kuşak Almanyalıyız diyen Oral, "43 yıldır Hamburg'dayım. Türkiye kökenli bir göçmen olarak Almanya'da dünyaya gelen iki yetişkin çocuk babasıyım. Torunlarım da burada dünyaya geldiler. Yani aile olarak üç kuşak Almanyalıyız" dedi. Almanya'da günden güne artan aşırı sağ ve ırkçılık tehlikesine de değinen Oral, "herşeye rağmen umutsuzluğa kapılmak yok. 'Gitmek mi zor, kalmak mı zor' tartışmaları çok geride kaldı, artık buralıyız" dedi.