ABD’nin önde gelen tıbbi malzeme ve kozmetik üreticisi Johnson & Johnson (J&J), sprey halinde satılan Neutrogena ve Aveeno marka güneş kremlerinin bazı örneklerinde kansere yol açabilecek kimyasal madde benzen izi bulunmasının ardından bu ürünlerini piyasadan çektiğini duyurdu.

Yine aynı açıklamada, dağıtıcılara ve mağazalara bu ürünün müşterilere satılmaması için talimat verildiği duyuruldu. Şirket, bu ürünlerin derhal mağaza vitrinlerinden toplanmasını istedi.

Açıklamada, piyasada satışa sunulan beş Neutrogena ve Aveeno spreyinin kullanımının tüketicilere olumsuz sağlık etkileri olmayacağı ancak tedbir amaçlı bu ürünlerin piyasadan çekilme kararı alındığı bildirili.

Nano Letters dergisi yazdı: Dökülen saçları geri çıkıyor Nano Letters dergisi yazdı: Dökülen saçları geri çıkıyor

Şirket, güneş kremlerinin üretim aşamasında benzen kullanılmamasına rağmen, daha sonra çok az miktarda da olsa bu maddenin izine ürünlerde nasıl rastlandığı konusunun ayrıntılı bir şekilde araştırıldığını aktardı.

Yasak getirilen Neutrogena ve Aveeno marka spreyleri arasında “Beach Defense”, “Cool Dry Sport”, “Invisible Daily”, “Ultra Sheer” ve “Aveeno Protect + Refresh spray” isimli ürünler bulunuyor.