Olay, geçen 23 Ağustos'ta merkez Seyhan İlçesi'ndeki Akkapı Mahallesi'nde meydana geldi. Bir süre önce eşinden boşanan ve lokanta işleten 2 çocuk annesi Emrah Dil, bir yıl önce evli 3 çocuk babası Mikail Uskaner ile tanışıp, gönül ilişkisi yaşamaya başladı. Ancak sık sık 'kıskançlık ve ayrılma tartışması' nedeniyle kavga eden çift, olay günü de aynı nedenle tartıştı. İddiaya göre, Emrah Dil'in ayrılmak istediğini söylemesi üzerine ruhsatsız tabancasını çeken Mikail Uskaner, kadına kurşun yağdırdı.

5 GÜN SONRA YAKALANDI

Kaçmaya çalışan ancak sırt, karın ve kalçasından kurşunlanan Emrah Dil, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Özel Güney Adana Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Olay yerinden 01 YS 388 plakalı otomobiliyle kaçan ve 5 gün sonra cinayetin işlendiği sokakta polislerce yakalanan Mikail Uskaner suçunu itiraf ederek, "Yaklaşık 1 yıl birliktelik yaşadığım Emrah beni aldatınca kendisine ayrılmak istediğimi söyledim. Ancak kabul etmedi. 'Bana bakacaksın. Yoksa ilişkimizi eşine, çocuklarına anlatırım' diye tehdit etti. Kendimden geçip ateş ettim. Çok pişmanım" dedi. Mikail Uskaner, çıkartıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

ÖLEN KADINI SUÇLADI

'Kasten adam öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası istenen Mikail Uskaner, Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde de, "Beni aldattığı için ve olay günü küfür ettiği için bunlar yaşandı" diye savunma yaptı. Davaya katılan Emrah Dil'in ağabeyi Yusuf Dil ise, "Ben sanığı tanımıyorum. Kardeşimin yanında bir kere gördüm. Arkadaş olduklarına kanaat getirmedim. Silah zoruyla kardeşimi tehdit ediyormuş" diyerek sanıktan şikayetçi olduğunu söyledi.

BAKICI ANLATTI

Duruşmada tanık olarak dinlenen Emrah Dil'in kızkardeşi Nesrin Dağlı da, "Sanık Mikail ile ablam arkadaşlardı. Evlenecekleri yönünde sanığın ablama yönelik vaatleri vardı. Bunları yerine getirmiyordu. Bundan dolayı tartıştılar" dedi.

Emrah Dil'in 6 yaşındaki kızı R.N.O.'nun bakıcısı Macide Acar ise duruşmada şunları anlattı:

"Çocuk geceleri de bazen benim evimde kalıyordu. Olay günü Emrah evime geldi, kızını gördü. Bir süre sonra da eve sanık Mikail geldi. Birlikte kahve içtiler. Aralarında herhangi bir sorun yoktu. Güle oynaya dışarı çıktılar. Bir süre sonra Emrah gözlüğünü unuttuğu için eve geri geldi. Emrah'ın kızı R.N.O. ise annesinin gitmemesi veya kendisini de götürmesi için ağlıyordu. Emrah dışarı çıkınca çocuğun camdan dışarı bakıp, daha fazla ağlamaması için arkam cama dönük vaziyette onu oyalıyordum. Çocuk ise dışarı bakmaya çalışıyordu. Silah sesi duydum. Küçük kız, 'Mikail amca annemi vurdu' dedi. Cama dönüp dışarı baktığımda, Emrah yerde yatıyordu."

ANNESİNİ YERE DÜŞERKEN GÖRDÜ

3 gün önceki duruşmada tanık olarak ifade veren Emrah Dil'in kızı R.N.O. ise olay günü yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Macide teyzenin yanında kalıyordum. Annemle Mikail amca beni görmeye geldi. Ben televizyon izliyordum. Annemle Mikail amca dışarı çıktılar. Sonra annem gözlüğünü unuttuğu için geri geldi. Anneme 'gitme' diye ağladım. Sonra silah sesi duydum. Pencereden dışarıya baktığımda annemi gördüm. Annem yere düştü. Mikail amca önce annemin yanına geldi, eliyle göğsüne dokunup sonra arabasına binip gitti. Mikail amcanın elinde silaha benzeyen birşey vardı."

'ÇOK PİŞMANIM' SAVUNMASI

Karar duruşmasına çıkan Mikail Uskaner, son sözünü soran mahkeme heyetine, "Öldürme niyetim yoktu. Ayrılmak istediğimi söyleyince olay günü bana küfür edip aldattığını, kardeşlerimle yatacağını söyledi. Bu nedenle ateş ettim. Çok pişmanım, keşke bunlar olmasaydı" dedi. Duruşmaya katılan maktülün ağabeyi Yusuf Dil ise, "Kardeşimi planlı ve canice öldürdü. Adaletinize sığınıyorum" diye konuştu.

TAHRİK VE İYİ HAL İNDİRİMİ

Karar için duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, daha sonra sanık Mikail Uskaner'e önce ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığın cinayeti haksız tahrik altında işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti cezayı önce 18 yıla, sonra da duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 15 yıla düşürdü. Mahkemede sanığa, ruhsatsız silah taşımak suçundan da 1 yıl 8 ay hapis ve bin lira para cezası verdi. Sanık, kararın okunmasının ardından mahkeme heyetine teşekkür etti.

ACILI AĞABEYDEN TEPKİ

Karar açıklandıktan sonra gazetecilere açıklama yapan maktülün ağabeyi Yusuf Dil, "Ben kardeşimi kaybetmişim. Yeğenlerim annelerini yitirmişler. Küçük yeğenim annesini soruyor, bizleri ağlatıyor. Kardeşimi canice öldürdü. Aldığı ceza bu mu olmalıydı? Karara itiraz edeceğiz. Böyle ceza mı olur?" diye karara tepki gösterdi.YB(OA/COŞ)