Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 10 ilde büyük bir yıkıma sebep oldu. Depremlerin neredeyse tamamen yıktığı, binlerce binanın enkaz yığını haline getirdiği Hatay'ın Erzin ilçesinde ise tek bina bile yıkılmadı. 

Hatay'ın Erzin ilçesi Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Erzin'de deprem nedeniyle bir can kaybı veya yaralanma yaşanmadığını duyurdu. Elmasoğlu, "Kendi dönemimde hiçbir şekilde kaçak yapıya müsaade etmedim" dedi.

Prof. İlhan Uzgel: "Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 6 kat arttı" Prof. İlhan Uzgel: "Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 6 kat arttı"

Hatay’ın Erzin ilçesinin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu TV5 televizyonunda sunucu Mustafa Mehdigil’e Hatay’daki son duruma ilişkin bilgi verdi. Elmasoğlu, Erzin ilçesinde herhangi bir can kaybı ve herhangi bir yıkım olmadığını açıkladı.

Elmasoğlu, Erzin'de neden bir yıkım olmadığı ile ilgili şöyle konuştu:

"Birincisi ben kendi adıma benim dönemimle ilgili söyleyeyim, ben herhangi bir şekilde kaçak yapıya müsaade etmedim. Bazen de kızdılar bir belediye başkanı olarak bana ben bunu çok açık bir şekilde söylüyorum. “Senden başka doğru adam yok mu” dediler. Hatta birisi üç ay geçmişti seçildikten sonra, uzaktan da bir akrabamız gelir ya dedi bize işte ceza yazılmış, kaçak inşaattan şudur budur dedi.

Ben de yapabileceğim bir şey yok dediğim zaman işte “Türkiye'nin tek doğrusu sen misin” dediler aynı kelimeleri söyledi, bu kelimeleri kulağımla duydum.

"KENDİ ADIMA BİR SORUMLULUK DUYMUYORUM"

Kendi adıma çok vicdanım rahat, hiçbir şekilde kaçak inşaata izin vermedik ama vatandaşımız tabii buna izin vermezseniz de bir yolunu bulup bir şekilde kaçak inşaatı yapan var. Kaçak inşaattan ceza yazdığımız kesimler ama bir şekilde duyulduğu zaman bu insanlar kaçak yapılaşmanın önünü yüzde yüz kesemezseniz de belli bir aşamada kesebiliyorsunuz. En azından kendi adıma bir sorumluluk duymuyorum baktığınız zaman.

Öncelikle vatandaşımızın buna bakış açısını değiştirmemiz lazım yani her gelen yüzlerce kişi geliyor. Çünkü daha önce böyle olmuş siyasette. Benim buna bir şekilde müsamaha göstermem mümkün değil. Eğer böyle bir şey de olursa ben bunun gereğini yaparım diye çok açık yüreklilikle söylüyor ve siyaseti buna karıştırmamaya çalışıyorum. İnsanlarla da birçok kişiyle de kötü olduk bu nedenle.

Depremden üç - beş gün öncesinde bir vatandaşımız selam verdi, ben selam verdim. Biliyorum biraz sıkıntılı olduğunu. Hayırdır dedim bir şey mi var? Sen biliyorsun dedi, 'hayırdır' dedim “Sen benim binayı yaptırmadın dedi. Başka yerlerde yapıldı şudur budur ben dedim kimseye izin vermedim dedim bu konuda. Varsa da biz cezasını yazdık gerekeni yaptık diye insanlar bu şekilde alışmışlardı, yani ben onlara da bir şey diyemiyorum.”