İzmir Körfezi'nde yaşayan balıkların ve diğer su canlılarının devamlılığını sağlamak için 15 Mayıs tarihinde başlatılan av yasağına uymayanlarla başlatılan mücadele sürüyor. Av yasağı sonrası denetimlerini arttıran İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Bergama yakınlarındaki Ovacık trafik kontrol noktasında, kaçak avlanan 1420 kilo 'akivades' türü midye ele geçirdi. Hala canlı olan midyeler, İl Müdürlüğü'ne ait 'Yalı Çapkını' adlı tekneyle Karşıyaka Bostanlı açıklarında yeniden denize döküldü. Ele geçirilen midyelerin ekonomik değerinin 25 bin lira civarında olduğu belirtildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, yurtiçinde pek tüketilmeyen bu türün, özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan'a ihraç edildiğini söyledi. Bu nedenle daha çok para kazanma arzusunda olanlarca yasağın delindiğini dile getiren Güldal, İl Müdürlüğü ekiplerinin ise kaçak avlananlarla mücadele etmekte kararlı olduğunu belirtti. Gelen ihbarları değerlendirmenin yanında yasakla birlikte rutin denetimlerin de arttırıldığını kaydeden Güldal, "Su ürünlerinin devamlılığının sağlanması için 15 Mayıs tarihinde avlanma yasağı başladı. Şu anda akivades ve diğer su canlıları üreme döneminde. İleriki yıllarda suda yaşayan canlıların neslinin tükenmemesi ve balık yemeye devam edebilmemiz için konulan yasağa uyulması gerek. Ne yazık ki bazı kişiler bu yasağı delmekte ısrarlı, bizde onlara göz açtırmamakta kararlıyız. Ekiplerimiz, trafik polisiyle birlikte su ürünleri nakil araçlarında, balık hallerinde, perakende satış noktalarında ve pazar yerlerinde kontrollerine devam ediyor" dedi.

Yakalananlara idari para cezası uygulandığının altını belirten Güldal, av yasağının 15 Eylül'de sona ereceğini söyledi.(AÖ/SS)