İzmir sevdalısı turizm duayeni Rüstem Yüksel geçtiğimiz pazartesi günü Ayrancılar Egekent kavşağında otobüs beklerken, geri geri manevra yapan bir panelvan kamyonetin altında kalarak feci şekilde yaşamını yitirmesinin üçüncü gününde toprağa verildi.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Danimarka ve Tunus’tan aile yakınlarının gelmesine muteakip İzmir Adli Tıp Kurumu'ndan alınan naaşı, Çarşamba günü öğleden sonra Karabağlar Tırazlı Mezarlığı’nda dualar ve gözyaşları eşliğinde tabutuyla birlikte Bahai geleneklerine göre son yolculuğuna uğurlandı. Vefatı özellikle turizm camiasında şok ve üzüntüyle karşılanan İskenderun doğumlu Rüstem Yüksel’in (76) cenaze törenini Bahai topluluğu inananı kızı Suzan Kahraman yönetti.

Cenaze töreninde Fas uyruklu eşi Hanane Baki Yüksel zorlukla ayakta dururken, cenazeye katılan sevenleri gözyaşlarına boğuldu. Tırazlı Mezarlığı’ndaki cenaze töreninin ardından taziye kabulü Balçova Bahai Ofisi’nde gerçekleştirildi. Burada Rüstem Yüksel’in ruhunun yükselmesi için dualar okundu. Ardından taziyeye gelenler Rüstem Yüksel ile ilgili anılarını anlattı.

TURİZM CAMİASI YALNIZ BIRAKMADI

Özellikle İzmir turizmine unutulmaz hizmetleri olan Rüstem Yüksel’i son yolculuğunda İzmir İl Kültür ve Turizm eski Müdürü - TARKEM Yönetim Kurulu Danışmanı Abdülaziz Ediz, Kültür ve Turizm İzmir İl Müdür Yardımcısı Kaan Erge, İzmir Dernekleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgay Yokuş, EBSO eski Genel Sekreteri ve Turizm Bakanlığı eski Müstaşar Yardımcısı turizm duayenlerinden Güman Kızıltan, Ürdün Seyahat Acenteler Birliği eski Başkan Yardımcısı-Londra merkezli IMC Tourism sahibi Mohammed Qawasmi, İzmir Sağlık Turizm Derneği’ni temsilen Dİ AR/CBC Turizm Yönetim Kurulu Başkan turizmci Dilek Hisarlılar, Danimarka’dan gelen kızı Katya Blom, İstanbul’dan gelen kızı Suzan Kahraman, Suudi Arabistan’dan gelen kardeşi Mehdi Yüksel, Muhtaç Çocuklar İçin Elele Derneği Genel Başkanı Fatma Ölçer, yakın dostu emekli albay İbrahim Doğanay, turizm ve seyahat acentesi camiasından kişiler, üyesi bulunduğu Bahai dini mensupları, dostları ve yakınları yalnız bırakmadı.

Abdülaziz Ediz, kadim dostu R.Yüksel’i anlattı

İZMİR SEVDALISIYDI

İzmir İl Kültür ve Turizm eski Müdürü - TARKEM Yönetim Kurulu Danışmanı Abdülaziz Ediz verdiği özel demeçte kadim dostu Rüstem Yüksel’in vefatına derin bir üzüntü duyduğunu belirterek,”30 yıllık dostluğumuz vardı. İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün adeta bir personeli gibi İzmir’in tanıtımı için çalışan, İzmir’e turist getirilebilmesi için yüzlerce proje üreten, getiren, her gün farklı bir proje ve düşünceyle gelen bir arkadaşımızdı. Bu konuda sağlık turizmi, termal turizm konusunda yoğun çalışmaları olan ve bu çalışmaların hiçbirisinden de ne kazanacağını zerre kadar düşünmeyen bir insandı. Karşılıksız, fedakarca 24 saat esasıyla çalışan bir İzmir sevdalısıydı. Tek başına altı dilde rehberdi. Aynı zamanda uluslararası her türlü organizasyonun elçisiydi. İyi bir turizmci, menfaat beklentisi olmayan, herkesle barışık bir insandı. İzmir turizminde gerçek anlamda bir yıldız kaydı. Böyle insanlar zor yetişiyor. Benim için, İzmir için, Ege turizmi ve Türkiye turizmi için önemli bir isimdi.” diye konuştu.

Balçova Bahai Ofisi’nde merhum Rüstem Yüksel anıldı, dualar okundu

2021’E PROGRAMLADIĞIMIZ ÇALIŞMALAR BAŞLATMIŞTIK
En son geçen hafta İzmir’de sağlık ve inanç turizmi konusunda projelerin beraber koordinesini yaptıklarını dile getiren Ediz sözlerine şöyle devam etti:
“Sağlık ve inanç turizmiyle ilgili 2021’e programladığımız çalışmalar başlattık. Demek ki vade bu kadarmış. İsterdim ki bu çalışmalara birlikte devam edelim. Ben gerçek bir dostumu, saygı duyduğum bir insanı kaybettim. Yıllar önce Çeşme’nin Şifne bölgesiyle ilgili bir projesi vardı. Şimdi bu projenin bir benzeri Çeşme’nin farklı bir bölgesinde gerçekleşiyor. İnsanlar doğru şeyleri düşünseler de bunlar, o kısa sürede gerçekleşmiyor. Ama zaman içerisinde hayat buluyor. Tıpkı her türlü proje üretiminde fikir ve düşüncesi olan Rüstem Yüksel’in projelerinde de olduğu gibi.”

Fulya OMAÇ / İzmir