Bu yıl sekizincisi düzenlenen 'Dedeciğim Ben Geldim' yürüyüşünü gerçekleştiren Türkiye İzcilik Federasyonu bugün saat 09.00'da Merkez Yakutiye Belediyesi hizmet binası yanındaki, 'Erzurum'un Kahraman Çocukları' rölyefi önünde buluştu. Erzak taşıyan o günün çocuklarını canlandıran izciler buradan tarihi Çifte Minareli Medreseye kadar marşlar söyleyerek yürüdü. Otobüslere binerek Karskapı Şehitliğine gidin izciler, daha sonra Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, Federasyon Yönetim Kurulu üyeleri ile Erzurum İzcilik İl Temsilcisi ve Kamp Kordinatörü Özcan Işık önderliğinde Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Bardız köyüne hareket etti.

Geceyi Bardız'da geçirecek olan ve aralarında 27 Lübnanlı Müslüman izcinin de bulunduğu 500 izci, Cumartesi sabah erken saatlerde yaklaşık 1 metre kar olan Allahuekber Dağlarında 21 kilometre yürüyerek 2 bin 400 rakımlı zirveye tırmanacak. Çadır kuracak olan izciler 2 gece Allahuekber Dağlarında şehitliklerin yanında uyuyacak.

Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Dinçer Subaşı, 'Dedeceğim Ben Geldim' yürüyüşüne 15 yaş üstü olmak üzere toplam 500 izcinin katıldığını belirti. Subaşı, "İlk gece Gaziler köyündeki Enver Paşa'nın karargahında kalacağız. Akşam da mevlit okutulacak. Cumartesi sabah erkenden yola çıkarak Allahuekber Dağı'nın zirvesine çıkıp Kaynak yayladaki şehitliklerin yanına kamp kuracağız. Hava sıcaklığının sıfırın altında 45 dereceye kadar düştüğü yörede iki gece şehitlerimizle birlikte uyuyacağız. Pazartesi günü ordumuzun Gazilere giriş törenine katılıp geri döneceğiz. Bu yürüyüşümüz kıyamete kadar sürecek" dedi.

Yürüyüşe Ankara'dan katılan Sahila Alptekin de, "Şehitlerimizi anma yürüyüşüne ilk kez katılıyorum. Çok heyecanlı ve mutluyum. İlk olarak cepheye erzak taşıyan kahraman Türk çocuklarını canlandırdık. Allahuekber dağlarına çıkarak şehit edelerimizi ziyaret edecek ve onlarla iki gece uyuyacağız. Hava çok soğuk ama hazırlıklı geldik" diye konuştu.


ZK(KS/AAA)(FOTOĞRAF)