Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme girişiminde bulunduğunu belirten Andersson, "Bu girişim Avrupa'da güvenlik durumunu değiştirdi. Bu nedenle Finlandiya ve NATO ile askeri işbirlikteliğini güçlendireceğiz" dedi.

Finlandiya Başbakanı Marin de Avrupa'da değişen güvenlik durumu nedeniyle çok sıkı bir savunma işbirliği yapacaklarını kaydetti.

Ertuğrul Özkök: Mahsa Amini’yi öldürten biri için yas tutamam Ertuğrul Özkök: Mahsa Amini’yi öldürten biri için yas tutamam

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İsveç ve Finlandiya'nın NATO ile sıkı işbirliği yapacağını belirtti.

NATO'DAN İSVEÇ AÇIKLAMASI

İsveç'in devlet resmi haber ajansı TT'ye açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ile NATO'nun işbirliği yaptığını fakat İsveç'e saldırı durumunda tam bir güvenlik garantisi verilemeyeceğini söyledi.

NATO'ya üye olmak ile olmamak arasında fark bulunduğuna işaret eden Stoltenberg, "İsveç, NATO'nun çok yakın bir ortağıdır. Birlikte tatbikat yapıyoruz ve çeşitli konularda çalışıyoruz. Bu durum NATO ve İsveç için önemlidir. Ancak İsveç, 5. madde kapsamında değildir. İsveç, tüm NATO ülkeleri için geçerli olan tam bir güvenlik garantisi kapsamında değildir. NATO'ya üye olmak ile olmamak arasında fark da buradadır" diye konuştu.