İstanbul'un Bakırköy İlçesi'nde yaşayan ve kendilerini sahipsiz sokak hayvanlarına adayan Şemal Şerbetçi ile Bilsen Ergün Bilgiç, her gün sokak ve caddeleri gezerek çaresiz durumdaki hayvanlara yardım ediyor. Özellikle sokaklarda yaşamaya terk edilmiş yavru kedileri toplayarak onları biberonla besleyen iki kadın, son olarak sokakta bulup biberonla besledikleri yavru kedileri büyüyünce, bırakacak yer sorunu ile karşılaştı. İstanbul ve çevresinde hayvanları bırakabilecekleri bir barınak ya da tesis bulamayan iki kadın hayvansever, yaptıkları araştırma sonrasında Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne ulaştı. Osmangazi Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri ile kurulan temasın ardından olumlu cevap alan Şerbetçi ve Bilgiç, 12 kedi yavrusuyla birlikte Bursa’nın yolunu tuttu.  

BURSA SAHİPSİZ HAYVANLAR İÇİN CENNET  

Sahipsiz hayvanlar için yapılmış böyle bir tesisi hayal bile etmediklerini ifade eden hayvanseverler, sahipsiz hayvanlar için bir cennetle karşılaştıklarını dile getirdi. Yola çıktıklarında böylesi muhteşem bir mekanla karşılaşacaklarının akıllarından dahi geçmediğine dikkati çeken Şemal Şerbetçi, "İstanbul Bakırköy’de yaşıyorum. Arkadaşımla beraber sokaklarda biçare olan özellikle bebek kedileri alarak, evimizde biberonla besliyoruz. Ancak kediler büyüdüğünde onlara bakacağımız mekânımız yok. İstanbul’da da bu tür hayvanların bakılacağı bir barınak ya da yaşam alanı bulunmuyor. Yatığımız araştırmada, Osmangazi Belediyesi’nin böyle bir tesisin olduğunu öğrendik. Yinede buraya gelirken biraz tedirgindik. Ancak gezdik gördük ki, burası hayvanlar için bir cennet. Gönül rahatlığıyla geri döneceğiz" dedi.

Bilsen Ergün Bilgiç de evlerinde 8 bebek kedinin daha olduğunu ve onları beslediklerini hatırlatarak, sokaklarda çaresiz yaşayan hayvanlara herkesin sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Belediyelerin ve kamu kurumlarının sokak hayvanları için çaba göstermesi gerektiğini vurgulayan Bilgiç, Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.